Vücut ısısında salin ile intraperitoneal irrigasyonun sezaryen sonrası gelişen ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraperitoneal irrigation with salin at body temperature on pain after cesarean
  1. Tez No: 666042
  2. Yazar: SEDA KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT, UZMAN SÜLEYMAN SERKAN KARAŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma vücut ısısında salin ile intraperitoneal irrigasyonun ve spanç ile kurutmanın sezaryen sonrası gelişen ağrı ve diğer erken dönem morbiditeler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Kasım 2020 –Ocak 2021 tarihleri arasında sezaryen ile doğum yapan 347 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız gözlemsel prospektif çalışma olarak dizayn edilmiştir. Sezaryen ile doğum kararı verilen gebeler arasından randomize şekilde 2 grup (1-vücut ısısında (36.5-37°C) 500 cc salin ile intraperitoneal irrigasyon yapılacak grup 2-spanç ile kurutma yapılacak grup) oluşturulmuştur. Kullanılan salinler steril kan ve sıvı ısıtıcısında ısıtıldı, steril civalı termometre ile sıcaklık derecesi ölçüldü. Hastaların belirli periyotlarla VAS skorları, 6. Ve 24. Saat Hb-Wbc değerleri, gaz çıkarma zamanları gibi parametreler karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 24.0(SPSS Inc,ABD) paket programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda izotonik ile yıkama yapılan grup spanç ile kurutma yapılan grup ile karşılaştırıldığında sezaryenden 24 saat sonraki lökosit değerinin anlamlı şekilde daha düşük olduğu, 24. Saat VAS skorunun ise daha yüksek olduğu görülmüştür. İlk sezaryenini olan hastalarda izotonik ile yıkama yapılan grup spanç ile temizleme yapılan grupla karşılaştırıldığında sezaryen sonrası 2.saat VAS skorunun anlamlı şekilde daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Geçirilmiş sezaryenli hastalarda izotonikle yıkama yapılan grup spançla kurutma yapılan grup ile karşılaştırıldığında postoperatif 0'da gaz çıkarma oranının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu ve 24 saat sonraki VAS skorunun anlamlı şekilde sınırda yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of intraperitoneal irrigation with saline at body temperature and drying with sponge on pain and other early morbidities after cesarean section. Materials and Methods: It was carried out with 347 patients who gave birth by cesarean section between November 2020 and January 2021 in Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. Our research was designed as an observational prospective study. 2 groups (1-group to be intraperitoneal irrigation with 500 cc saline at body temperature (36.5-37 ° C) 2-group to be dried with sponge) were formed among the pregnant women who were decided to give birth by cesarean section. The salines used were heated in a sterile blood and fluid warmer, and the temperature was measured with a sterile mercury thermometer. Parameters such as VAS scores of the patients at certain periods, 6th and 24th hour Hb-Wbc values, and gas discharge time were compared. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS version 24.0 (SPSS Inc, USA) package program. Results: A As a result of the study, it was observed that the leukocyte value after 24 hours of cesarean was significantly lower and the 24th hour VAS score was higher in the group that was washed with isotonic and compared with the group that was dried with sponge. It was found that the second hour VAS score after cesarean was significantly lower in patients with the first cesarean section compared to the group that was washed with isotonic and the group that was cleaned with sponge. It was observed that the rate of gas removal at postoperative 0 was significantly higher and the VAS score after 24 hours was significantly higher at the border in patients with previous cesarean section compared with the group that was washed with isotonic and the group with sponge drying.