Miyofasiyal ağrı sendromunda iki farklı kinezyo bantlama yönteminin karşılaştırılması: plasebo kontrollü randomize çalışma
Comparison of two different kinesio taping methods in myofascial pain syndrome: Placebo-controlled randomized study
  1. Tez No: 666100
  2. Yazar: İLKİZ BİLGE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) sık görülen bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Günümüzde MAS tedavisinde kinezyolojik bantlama yöntemleri de kullanılmaktadır. Çalışmamızda MAS tedavisinde farklı kinezyolojik bantlama yöntemlerinin tetik nokta sayısı, ağrı, basınç ağrı eşiği, dizabilite ve eklem hareket açıklıkları üzerine etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan MAS tanılı 100 hasta randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup I (n=25)' deki hastalara lenfatik düzeltme tekniği ile kinezyolojik bantlama, Grup II (n=25)' deki hastalara plasebo lenfatik düzeltme tekniği ile kinezyolojik bantlama, Grup III (n=25)' deki hastalara kas tekniği (inhibisyon)+alan düzeltme tekniği ile kinezyolojik bantlama, Grup IV (n=25)' deki hastalara plasebo kas tekniği (inhibisyon)+alan düzeltme tekniği ile kinezyolojik bantlama uygulanmıştır. Tüm hastalara servikal izotonik, izometrik ve germe egzersizlerini içeren ev egzersiz programı verilmiştir. Hastaların, tetik nokta sayıları (TNS) palpasyonla, ağrıları görsel analog skala (GAS) ile, basınç ağrı eşikleri (BAE) basınç algometresiyle, dizabiliteleri Boyun Ağrısı ve Dizabilite Skoru (BADS) ile, servikal eklem hareket açıklıkları (EHA) gonyometreyle değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası 15. günde ve 1. ayda yapılmıştır. Tedavi sonrası 15. gün ve 1.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome (MPS) is a common musculoskeletal disease. Kinesio-taping methods are also used in the treatment of MPS. We aimed to compare different kinesio-taping methods on trigger points, pain, disability and range of motion in MPS. 100 patients with MPS were randomly assigned into four groups. Group 1 (n=25) was applied kinesio-taping using lymphatic correction technique while Group 2 (n=25) received placebo lymphatic correction technique. Group 3 (n=25) was applied kinesio-taping using muscle inhibition+space correction technique, while Group 4 (n=25) was applied placebo muscle inhibition+space correction technique. All patients were given neck exercise program including isotonic, isometric and stretching. Number of trigger points(TP) were detected by palpation, pain was assessed by using visual analog scale(VAS), pressure pain threshold(PPT) was measured by pressure algometer, disability was assessed by the Neck Pain Disability Scale(NPDS) and cervical range of motion(ROM) was measured by using goniometer. All assessments were performed at pre-treatment, at post-treatment 15th day and 1st month.