Habîb b. Mesleme'nin hayatı
The life Of Habîb b. Mesleme
  1. Tez No: 666138
  2. Yazar: HASAN ARTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fatih komutan ve idareci yönüyle öne çıkan bir sahâbî Habîb b. Mesleme'nin hayatı bu çalışmada ele alınmıştır. Öncelikle doğduğu şehir olan Mekke'nin kabile yapısı, soyu ve nesebi hakkında bilgi verilmiştir. Doğum tarihi ile ilgili farklı rivayetler değerlendirilerek Müslüman olması ve Hz. Peygamber ile olan irtibatı incelenmiştir. Habîb b. Mesleme'nin faaliyetlerinin yer aldığı dört halife dönemi detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu dönemde yaptığı fetihler esnasında ve sonrasında gelişen olaylar ayrıntıları ile verilerek değerlendirilmiştir. Üstlendiği valilik görevi sebebiyle halifeler ve valiler ile olan ilişkileri değerlendirilmiş ve idarecilik yönü ortaya konmuştur. Habîbü'r-Rûm lakabının verilmesine sebep olan İrmîniye bölgesindeki fetihlerinin ve antlaşmalarının kalıcı etkileri olduğu görülmüştür. Vefat tarihi konusunda verilen farklı bilgiler değerlendirilmiştir. Sahâbî olarak Hz. Peygamber'den hadis rivayet ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Habib b. Mesleme's biography is examined, who is a conqueror commander and a featured leader. İt is informed about his hometown Mekka's form of tribe and his ancestry and lineage. Different stories about his date of birth, his relationship with Propet Muhammed and becaming a muslim is analyzed. İt is researched in detail rashidun caliphate in which there were actions of Mesleme. Some events are evoluated in detail that occured during his conquests and after these conquests in Irminiye region and accords gave couse for giving his nickname“Habîbü'r-Rûm”these conquests and accords have an indelible effects. Different information on the date of death has been evaluated. İt is anderstood that he narrated the hadith from the Prophet as the companions.