Sosyal ihtiyaçların karşılanmasında yeni medya uygulama örneği olarak dijital asistanlar
Digital assistants as an example of new mediaapplication in satisfying social needs
- Tez No: 666139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumsal bir varlık olan insanoğlunun yaşam gelişim evreleri süresince sosyal ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Güvenlik, barınma, kişisel, biyolojik ihtiyaçların karşılanması sonrası dış çevreyle etkileşimi içerisine alan belli başlı sosyal ihtiyaçlar, teknik bilginin ilerlemesi ve gelişmesiyle şekil değiştirmeye başlamıştır. Bu durum da teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak insan hayatına etki edebilecek bazı kolaylıkları ve değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Dijitalleşme çağını yaşadığımız ve daha da gelişmesinin öngörüldüğü çağımızda teknolojik aletler, eğlence ve sosyalleşmenin yanı sıra hayatı kolaylaştıran, birtakım problemlere ve ihtiyaçlara cevap veren bir şekil almaktadır. Artık sosyal ihtiyaç kapsamında edinilmesi zorunlu hissedilen bu araçlar yapay zekâ teknolojisiyle önemli bir gelişme olarak karşımızda durmaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte hemen hemen tüm araç-gereçlerin dönüşümü de dijitalleşerek; yine insanoğlunun davranış değişikliğinde, yeni dünyaya adaptasyon sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu teknolojik gelişmeden biri de konuşma, düşünme, öğrenme, iletişim kurma gibi insan davranışlarını kendi içinde barındıran yapay zekâ teknolojisi dijital asistanlardır. Dijital asistanlar yeni dünyada Maslow'un“İhtiyaçlar Hiyerarşisi”nde sosyal ihtiyaçlara cevap veren bir konuma gelmekte, dijitalleşmeyle birlikte ihtiyaçların karşılanma biçimleri değişmektedir. Çalışmada, sosyal ihtiyaçlar kapsamında Google Home dijital asistan incelenmiş, dijital asistanı kullanan 5 birey ile açık ve kapalı uçlu anket yöntemiyle kullanıcı deneyimleri öğrenilmiş, elde edilen bulgular yorumlama tekniğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social needs have emerged during the life development stages of human as a social being. The main social needs, which involve the interaction with the external environment after meeting the security, housing, personal, biological needs, have begun to change shape with the development and improvement of technical knowledge. This situation brings about some of the conveniences and changes that may affect human life depending on the progress of technology. In our age, where we live the era of digitalization and in which further development is envisaged, technological instruments take a form that responds to a number of problems and needs that make life easier as well as entertainment and socialization. These tools, which are now considered to be compulsory within the scope of social needs, are an important development with artificial intelligence technology. With digitalization, the transformation of almost all tools has been digitalized; it plays an important role in the change of behavior of human beings in the process of adaptation to the new world. One of these technological developments is the digital assistant of artificial intelligence technology, which includes human behaviors such as speaking, thinking, learning and communicating. In the new world, digital assistants have been coming to a position that responds to social needs in Maslow's“Hierarchy of Needs”. In this study, Google Home digital assistant was examined within the scope of social needs, user experiences were learned with open and closed-ended questionnaire method with 5 individuals using digital assistant, and the findings were analyzed with interpretation technique.