Freedom House'un Türkiye basın özgürlüğü raporları (2005, 2010, 2015)
Freedom House's press freedom reports on Turkey (2005, 2010, 2015)
  1. Tez No: 666142
  2. Yazar: SEVCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Demokratik toplumların vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın özgürlüğü aynı zamanda sıklıkla gündeme gelen tartışma konularından biridir. Ülkelerin basın özgürlüklerini gözlemleyen uluslararası kuruluşların rapor, kitap, makale gibi yayınladıkları bir takım ampirik veriler kimi zaman bu tartışmalara konu olmakla birlikte dünyada basın özgürlüğünün genel durumunu ortaya koyma açısından önemli bir açığı da gidermektedir. Bu anlamda, küresel ölçekte her yıl yayınlanan basın özgürlüğü endeksleri, ülkelerin basın özgürlüklerini değerlendirme ve zaman içindeki değişimlerini gösterme açısından pratik ve faydalı bilgilendirme araçlarıdır. Söz konusu endeksler, ülkelerin basın özgürlüğüne ilişkin durumları hakkında sistematik bir bakış açısı kazandırmanın yanısıra, basın hukukunun uygulanması ve yerel politikaların geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, dünya genelinde uygulanan homojen bir ölçüm enstrümanı olması itibariyle bu endeksler, ülkelere özgü siyasi, ekonomik, sosyo kültürel ve teknolojik farklılıkları dikkate alıp almadığı ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde tartışmalara konu olmaktadır. Küresel basın özgürlüğü endekslerinin metodolojisi, bu endeksleri yayınlayan düşünce kuruluşlarının finansal bağımsızlığı, siyasi ve ideolojik alt yapısı gibi faktörlerin ne derece göz önünde bulundurulduğuna ilişkin eleştiriler de siyasi ve akademik tartışma konularının arasında sıkça yer almaktadır. Dünyada en yaygın kullanılan ve en sık atıf yapılan endekslerden biri olan Freedom House Basın Özgürlüğü Endeksi'nin Türkiye'ye ilişkin verilerinin incelendiği bu çalışma, nitel araştırma türlerinden betimsel analiz yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışmanın amacı Türkiye'deki basın özgürlüğünün uluslararası bir kuruluş tarafından nasıl ele alındığını incelemek ve buradan yola çıkarak küresel ölçekli bir endeksin en çok hangi kriterler üzerinden ülkelerin basın özgürlüklerini değerlendirdiğine ilişkin genel bir tablo ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Freedom of the press, one of the indispensable elements of democratic societies, is also one of the frequently discussed topics. Although some empirical data such as reports, books and articles published by international organizations that monitor the freedom of the press of countries are sometimes the subject of these discussions, they eliminate an important gap in terms of revealing the general situation of the freedom of the press in the world. In this sense, press freedom indices published annually on a global scale are practical and useful information tools in terms of evaluating the press freedoms of countries and showing their changes over time. These indices provide a systematic perspective on the situation of countries regarding freedom of the press, and play an important role in the implementation of press law and the development of local policies. However, since these indices are a homogeneous measurement instrument applied throughout the world, they are the subject of discussions at national and international level regarding whether they take into account the political, economic, socio-cultural and technological differences specific to the countries. Criticisms about the extent to which factors such as financial independence, political and ideological infrastructure of think tanks publishing these indices are taken into account and the methodology of the global press freedom indices are frequently among the topics of political and academic discussion. This study, in which the most widely used in the world and one of the most frequently cited Freedom House Press Freedom Index's reports on Turkey was examined, was conducted with the descriptive analysis method, which is the one of the qualitative research types. The aim of this study is to examine how it is handled by an international organization of press freedom in Turkey and thus and to present a general picture on which criteria a global index evaluates the freedom of the press of countries.