Change.org sitesinin dijital aktivizme etkisi bağlamında tartışılması
Discussion of change.org in the context of its impact on digital activism
  1. Tez No: 666143
  2. Yazar: NEJLA YEŞİLDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İçinde yaşanılan bilgi çağının önemli bir gelişmesi olan internet, insan hayatının birçok alanını dönüşmüştür. Sosyal yaşantılardan ticarete, eğitimden katılıma kadar birçok alan internetin bir parçası haline gelmiş ve hepsi birer online alan olmuştur. E-ticaret, online eğitim, sosyal medya, e-devlet gibi birçok kavram geleneksel anlamından uzaklaşarak internete girmiş ve bilgi çağının ürünü haline gelmiştir. Dijital aktivizm de bu kavramlardan biridir. Geleneksel aktivizm arenasından ayrılarak dijital dünyaya giriş yapmış ve internetle birlikte alanını sınırların ötesine genişletmiştir. Toplumlar, Fransız İhtilali'nden günümüz dünyasına kadar birçok alanda dönüşüm gerçekleştirmiştir. Dijital aktivizmle birlikte dönüşümü de bu yeni alana taşımıştır. Bu çalışmada, bir dijital aktivizm platformu olan Change.org birçok yönüyle incelenmiştir. Site, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve vatandaşları dijital aktivizm yapmaya iten nedenler açıklamalarıyla birlikte tespit edilmiştir. Çözümleme yapılırken change.org sitesinin 2015, 2016, 2017 ve 2018 değişim(etki) raporları temel alınmıştır. En fazla imza alan kampanyalardan, az imza alsa bile başarıya ulaşan kampanyalara kadar son dört yıl içindeki tüm veriler incelenmiştir. Toplumsal hareketler ve dijital aktivizmin toplumsal hareketlerdeki yeri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, çeşitli nedenlerle aktivizm arenasından çekilen vatandaşların dijital aktivizm ile dönüşümün parçası olmaya devam ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet, that is the most important development of the information age in we live, has transformed every area of human life. From social life to commercial, from education to participation, many areas become a part of the internet and all of these areas become online field. Many concepts such as e-commerce, online education, social media and e-government moved away from their traditional meaning and entered the internet and become the product of the information age. Digital activism is one of these concepts. Digital activism entered the digital world by leaving traditional activism area and extended its area to beyond of the bounds. Societies changed in many areas from the French Revolution to the present world with digital activism and carried transformation to this new area. In this study, Change.org, a digital activism platform, is investigated in all its parts. The site was analyzed by content analysis method and the reasons that led citizens to push into digital activism were determined. The analysis was based on change.org 2015, 2016, 2017 and 2018 change (impact) reports. All the data in the last four years analyzed, from the campaigns with the highest number of signatures to the campaigns that have low signatures. Social movements and the place of digital activism in social movements are explained. As a result, it was observed that citizens receded from the field of activism with various reasons but continue to be a part of the transformation with digital activism.