Heykel buluntulu Roma İmparatorluk Dönemi kaplıcaları
Roman Imperial Period spas with sculpture findings
- Tez No: 666154
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Roma tarihi boyunca insanların ortak paydasında kültürler arası bir deneyimin parçası olarak kullanılan sıcak su kaynakları değiştirme, iyileştirme ve kutsal yönü nedeniyle farklı coğrafi alanların iklim ve sosyal koşullarına bağlı olarak Roma İmparatorluğu boyunca çeşitli formlarda karşımıza çıkmaktadır. Sıcak suyun kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kaplıcalar, Roma İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde mimari bir öğe olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada bilimsel araştırma, yayın ve kazı raporlarıyla içerisinde heykel tespit edilen kaplıcalar mimari ve topografik özellikleriyle ele alınmış, tespit edilen heykeller incelenmiştir. İncelemeler doğrultusunda kaplıcalardaki heykellerin yapı içerisindeki buluntu yerleri, tipolojisi ve özellikleri verilmiş, incelenen 26 adet eser tez sonunda katalog olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot springs, which had been used as a part of intercultural experience in the common ground of people throughout Roman history, appeared in various forms throughout the Roman Imperial Period, depending on the climatic and social conditions of different geographical areas due to their changing, healing and sacred aspect. Spas, which appeared due to the usage of hot spring, had an important place in the Roman Empire as an architectural element. In this study, the spas, in which a statue was found with the help of scientific research, publication and excavation reports, are handled with its architectural and topographic features, and the identified sculptures are examined. In the direction of the investigations, the places and the typology of the sculptures in the spas, and their properties are given, and the examined 26 works are arranged as a catalog at the end of the thesis.