Çukurova Üniversitesi öğrenci adaylarında yeme tutumu ile sağlık algısı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating attitudes and perception of health in Çukurova University student candidates
  1. Tez No: 666230
  2. Yazar: ADEM İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada üniversite eğitimine başlayacak öğrencilerin yeme tutumları ile sağlık algılarının değerlendirilmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Çukurova Üniversitesine kayıt yaptıran öğrenciler oluşturdu. Pandemi nedeniyle öğrenciler okula başlayamadıkları için tüm öğrenciler çevrim içi anket çalışmasına davet edildi. Çalışmaya katılmayı kabul edenlere Yeme Tutumu Testi-40 ve Sağlık Algısı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Yaş ortalaması 20,00±3,23 (17-46) yıl olan 2072 katılımcının %56,3'si kadındı. Yeme Tutumu Testi puanı ≥30 olan yani yeme bozukluğu riski saptanan katılımcıların oranı %8,0'di. Bu oran kız öğrencilerde %9,9, erkek öğrencilerde %5,5 (p=0,000); ideal kilonun altında olanlarda %8,0, ideal kiloda olanlarda %6,6, ideal kilonun üzerinde olanlarda %12,7 (p=0,000); kronik hastalığı olanlarda %14,9, olmayanlarda %7,5 (p=0,001) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship Between Eating Attitudes and Perception of Health in Çukurova University Student Candidates Aim: In this study, it was aimed to evaluate the eating attitudes and health perceptions of students who will begin university education and to reveal the relationship between them. Materials and Methods: Students enrolled at Çukurova University in the 2020-2021 academic year constituted the research universe. Since the students could not start school due to the pandemic, all students were invited to the online survey study. Eating Attitude Test-40 and Perception of Health Scale were applied to those who accepted to participate in the study. Results: Of the 2072 participants with an average age of 20.00 ± 3.23 (17-46) years, 56.3% were women. The rate of participants whose Eating Attitude Test score was ≥30, that is, the risk of eating disorders was 8.0%. This rate is 9.9% for female students and 5.5% for male students (p = 0,000); 8,0% for those under ideal weight, 6,6% for those with ideal weight, 12,7% for those above ideal weight (p = 0,000); It was 14.9% in patients with chronic disease and 7.5% in those without a chronic disease (p = 0.001).