Talat Koçyiğit ve Kur'an-ı Kerim meal ve tefsiri adlı eseri
- Tez No: 666229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kur'ân, Allah (c.c) tarafından insanlığa hidayet için gönderilen mukaddes bir kitaptır. Bu kitap, indirildiği dönemden itibaren insanlar tarafından anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden her devirde zamanın ihtiyaçları dikkate alınarak tefsirler yazılmaktadır. Son dönemlerde yazılmış olan tefsirlerden birisi de ülkemizde yetişmiş önemli hadis hocalarından Prof. Dr. Talat Koçyiğit tarafından kaleme alınan“Kur'an-ı Kerim Meal ve Tefsiri”adlı eserdir. Günümüz insanının anlayacağı sade ve anlaşılır bir anlatıma sahip olan eser çağın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Müfessirin hadis hocası olmasının etkisini âyetlerin tefsirinde görmek mümkündür. Çalışmamızda öncelikle Koçyiğit'in hayatı eserleri ve ilmî kişiliği ele alınmaktadır. Ardından eser, müfessirin tefsir geleneğine bağlı kalarak ortaya koyduğu rivayet ve dirayet boyutlarının yanısıra, Kur'ân ilimleri açısından değerlendirilmektedir. Söz konusu konular hakkındaki örnekler incelenip, önemli görülen yerler aktarılmaktadır. Ayrıca çeşitli ilimler ile ilişkili konular ve dikkat çeken örnekler incelenmektedir. Tefsirin önsözünde içtimâî tefsir yönteminin takip edileceği belirtmesine karşın, eserde daha çok rivayet ağırlıklı tefsirin izleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Qur'an is a holy book revealed by Allah (c.c.) for the humanity to find the right path. This book has been tried to be understood by people since it was revealed. Therefore, considering the needs of the time, tafsirs (exegeses) have been written in every era. One of the exegesis written in recent years is“Kur'an-ı Kerim Meal ve Tefsiri”(Holy Qur'an Translation and Exegesis) by Prof. Dr. Talat Koçyiğit, one of the prominent hadith scholars of our country. This work, which has a plain and understandable expression for today's people, has been preparad by considering the needs of the age. Although it was mentioned in the preface of the exegesis that social exegesis method would be followed, in the work, mostly the traces of narrative exegesis method are seen. It is possible to see the effect of the exegete's being a hadith teacher on the interpretation of the verses. In this study, initially, the life, works and scientific feature of Koçyiğit are studied. And then, the work is assessed in terms of narration and tenacity dimensions that the exegete has put forth based on exegesis tradition and Qur'anic sciences. The examples about aforementioned topics are investigated and the parts seen as important are transferred. Also, the subjects about various sciences and attention attracting examples are examined.