Ornithogalum sigmoideum Freyn et Sint' in bazı farmasotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination the pharmasotical properties of Ornithogalum sigmoideum Freyn et Sint.
- Tez No: 666300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRETTİN SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Ornithogalum sigmoideum Freyn et Sint.'in antioksidan, antibakteriyal ve DNA koruyucu aktivitesi araştırılmıştır. Yapılan literatür taramasında bu iki bitki ile ilgili biyoaktif bileşiklere yönelik çalışma mevcut değildir. Bu sebepten ötürü bu türün rizom, çiçek ve yaprak kısımlarının su ve metanol özütleri elde edilerek biyolojik aktivitelerine bakılmıştır. Elde edilen özütlerin antioksidan değerleri yüksek değeri gösterirken, aynı şekilde elde edilen özütlerin oksidan değerlerinin de yüksek olduğu saptanmıştır. Yine bu tür üzerinde yapılan antibakteriyal aktivite açısından Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı etkili olmadığı gözlemlenmiştir. DNA koruyucu aktivite açısından bakıldığında en etkili çiçek kısmının su özütü olmak üzere tüm özütlerde oksidatif nedenli hasarlardan DNA'yı koruduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak oksidan ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ornithogalum sigmoideum Freyn et Sint. The antioxidant, antimicrobial and DNA protective activity of Sint. has been investigated. There is no study on bioactive compounds related to these two plants in the literature review. For this reason, the biological activities of the rhizome, flower and leaf parts of this species were obtained by obtaining water and methanol extracts. While the antioxadant values of the extracts showed high value, it was determined that the oxidant values of the extracts obtained in the same way were also high. Again, it was observed that it was not effective against Stenotrophomonas maltophilia bacteria in terms of antibacterial activity on this species. In terms of DNA protective activity, it has been determined that the most effective flower part is water extract, protecting DNA from oxidative damage in all extracts. As a result, it has been demonstrated that it has oxidant and DNA protective active compounds.