Uludağ Üniversitesi kampüs alanı florası
  1. Tez No: 23759
  2. Yazar: GÜL TARIMCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Uludağ Üniversitesi Kampus alanının florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 1986-1991 yılları arasında toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonunda 56 familya ve 217 cinse ait 252 tür saptanmıştır. Toplam takson sayısı 356 dır. Toplanan bitkilerden bitki coğrafyası bölgesi saptanabilen 121 türden, 78 i Akdeniz (%22), 36'sı Avrupa-Sibirya (%10), 4'ü İran- Turan, 3 ü ise öksin (%0,8) kökenlidir. Endemik tür sayısı 9 dur. En fazla tür içeren familyalar sırasıyla Asteraceae (52), Fabacaae (45), Lamiaceae (19), Liliaceae (17), Borag/naceae (16), Poaceaa (16) dır. Tür sayısı en fazla olan bazı cinsler ise Trifolium (10), Euphorbia (7), Vicia (7), Ornithogaluum (6) dır. Ayrıca bu çalışma sonucunda Türkiye Florasında uygulanan kareler için 5 yeni örnek saptanmıştır. 205 bitki türü de Bursa ilinden ilk defa toplanarak bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
66 FLORA OF ULUDAĞ UNIVERSITY CAMPUS AREA This research covers the flora of Uludağ University Campus area. The plant specimens were collected from the research area between 1986-1991 and the end of studies 252 species belong to 56 families and 217 genera were found. Total number of the taxa is 356 as well. The phytogeografic regions of only 121 species out of the collected material, have been determined: Mediterranean 78 (%22), Euro- Siberian 36 (%10), Irano-Turanien 4 (%1), Euxine 3 (%0,8). 9 species are endemic. The families with the highest number of species are Asteracea (52), Fabaceae (45), Lamiaceae (19), Liliaceae (17) some large genera are Tri folium (10), Vicia{l), Euphorbia (7), Ornithogaium (6). As a result of this study 5 new records are found for the squares of the Flora of Turkey. In the vilayets of Bursa, 205 species were collected for the first time.