Antalya ilindeki entomopatojen fungusların izolasyonu, morfolojik ve moleküler tanısı ile önemlilerinin Tetranychus urticae Koch. (Acarina: Tetranychidae)'nin ergin ve yumurta dönemlerine karşı etkinliklerinin test edilmesi
Isolation of entomopathogenic fungi in Antalya province, their morphological and their molecular identification, and testing of effectiveness of their important ones against Tetranychus urticae Koch. (Acarina: Tetranychidae) against adult and egg periods
- Tez No: 666330
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDAİ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Tetranychus urticae'ye karşı Antalya ilinin 8 farklı ilçesinden izole edilen entomopatojen fungus türlerinin etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, 2018-2019 yılları arasında Antalya'da tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı; Aksu, Döşemealtı, Kemer, Kepez Konyaaltı, Korkuteli, Muratpaşa ve Serik ilçelerinden alınan 32 adet toprak ve 104 adet fungal enfekteli olduğu şüphelenilen arthropodlardan entomopatojen fungusların izolasyonları yapılmış, morfolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak tanımlanmıştır. Sonuçlara göre, 4'ü Aspergillus minisclerotigenes, 6'sı Aspergillus ochraceus 20'si Beauveria bassiana, 5'i Fusarium solani, 5'i Penicillium raistrickii ve 4'ü Trichoderma sp. olmak üzere toplam 44 fungus izolatı elde edilmiştir. Yapılan ön patojenite testlerinde en etkili bulunan Beauveria bassiana'nın 6 izolatının (KTG88, KPA89, K3TG9, K2TG94, STG68 ve DTG54) morfolojik ve moleküler tanısı yapılmıştır. Daha sonra, bu 6 izolatın T. urticae'nin ergin ve yumurta dönemlerine karşı etkinlikleri Petri kaplarında test edilmiştir. Çalışma, 25±1oC sıcaklık ve %70±5 orantılı neme sahip 16 saat aydınlık koşullardaki iklim odasında yürütülmüştür. Testlerde tüm fungal izolatlar 1x105, 1x106 ve 1x107 konidi/ml spor yoğunlunda kullanılmıştır. Sonuçlara göre, entomopatojen funguslar T. urticae'nin yumurta dönemi üzerinde %25.9–59.8 ve ergin dönemi üzerinde %16–100 oranlarında ölüm meydana getirmiştir. T. urticae erginlerinin yumurtalara göre fungal enfeksiyona daha hassas olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada Antalya ilinde hem örtüaltı hem de açık alan yetiştiriciliğinde önemli bir zararlı olan T. urticae'nin mücadelesinde kullanım potansiyeli olabilecek entomopatojen funguslar belirlenmiş ve geniş bir kültür koleksiyonu oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Beauveria bassiana, Entomopatojen fungus, Mikrobiyal mücadele, Tetranychus urticae
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of entomopathogenic fungal (EPF) species isolated from 8 different counties of Antalya province against Tetranychus urticae was investigated. For this purpose, between 2018-2019, Entomopathogenic fungi were isolated from 32 soil and 104 suspected fungal-infected arthropod taken from Aksu, Döşemealtı, Kemer, Kepez Konyaaltı, Korkuteli, Muratpaşa ve Serik districts where agricultural activities are carried out intensively in Antalya and they were identified using morphological and molecular methods. According to the results, a total of 44 fungal isolates, including 4 Aspergillus minisclerotigenes, 6 Aspergillus ochraceus, 20 Beauveria bassiana, 5 Fusarium solani, 5 Penicillium raistrickii and 4 Trichoderma sp., were obtained. The morphological and molecular identifications of six Beauveria bassiana isolates (KTG88, KPA89, K3TG9, K2TG94, STG68 and DTG54), that were found most effective in preliminary pathogenicity tests, were made. Then, the effectiness of these 6 isolates against the adult and egg stages of T. urticae were tested in Petri dishes. The study was carried out in a climate chamber with 25±1oC, 70±5% R.H. and 16:8 h (L:D) photoperiod. In the tests, all fungal isolates were used at 1x105, 1x106 and 1x107 conidia /ml spore solutions. According to the results, entomopathogenic fungi caused 25.9- 59.8% mortalities on eggs and 16- 100% mortalities on adults of T. urticae. Adults were found to be more susceptible to fungal infection than eggs. In conclusion, in this study, EPF that could potentially be used in the control of T. urticae, which is an important pest in both greenhouse and open field cultivation in Antalya province, were determined and a wide culture collection has been created. KEYWORDS: Beauveria bassiana, Entomopathogenic fungus, Microbial control, Tetranychus urticae