5-6 yaş çocuklarının davranışsal öz düzenleme ve duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Behavioral self-regulation and emotion regulation skills of 5-6 years old children
  1. Tez No: 666331
  2. Yazar: ÖZLEM VARDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri ile duygu düzenleme becerilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Malatya İli Merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarının anasınıflarına ve bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubu 187'si kız ve 241'i erkek olmak üzere toplam 428 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için“Kişisel Bilgi Formu”; çocukların davranışsal öz düzenleme becerini belirlemek için“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)”; çocukların duygu düzenlemelerini belirlemek için“Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi kullanılırken, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis H Testinin anlamlı olduğu durumlarda, hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için non-parametrik karşılaştırma testinden yararlanılmıştır. Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ) ve Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) puanları arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the behavioral self-regulation skills and emotion regulation skills of 5-6 year old children attending preschool education institutions. The research was conducted with a total of 428 children, 187 girls and 241 boys, in the 5-6 age group, who attend the kindergartens and independent kindergartens of official primary schools affiliated to the Ministry of National Education located in the Central districts of Malatya Province.“Personal Information Form”“General Information Form”in order to reach the necessary information about children and their families in the study;“Child Behavior Evaluation Scale (CARS)”to determine children's behavioral self-regulation skills;“Emotion Regulation Scale (DAS)”was used to determine the emotion regulation of children. In the analysis of the research data, Mann Whitney U test was used in paired comparisons according to the number of categories of independent variables, while Kruskal Wallis H Test was used in comparing more than two groups. In cases where the Kruskal Wallis H Test was significant, non-parametric comparison test was used to determine which groups had a significant difference. Relationships between the Child Behavior Evaluation Scale (CARSS) and Emotion Regulation Scale (DAS) scores were examined with the Spearman Correlation Test. As a result of the study, it was determined that the behavioral self-regulation and emotion regulation skills of the children showed a statistically significant difference according to the child's age, gender, type of preschool institution attended, duration of school attendance, number of siblings, parents' education level, mother's employment status and family monthly income.