Hepatit B enfeksiyonunda aile içi geçiş, risk faktörleri ve aile bireylerinin bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of household transmission, risk factors and knowledge levels of family members in hepatitis B infection
  1. Tez No: 666333
  2. Yazar: OSMAN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KADER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş Hepatit B virüsü (HBV) dünya genelinde bir sağlık problemidir. Dünyada iki milyar insan HBV ile enfekte olmuştur ve 257 milyondan fazla birey kronik hepatit B yüzey antijen (HBsAg) taşıyıcısıdır. HBV taşıyıcılarındaki ana endişelerinden birisi ise enfeksiyonun aile üyelerine bulaşmasıdır. Bu çalışmanın amacı kronik HBV hastalarının aile üyelerinin bilgi düzeylerini değerlendirmek ve aile içi bulaşın incelenmesidir. Gereç ve yöntem Bu kesitsel çalışmaya 11.07.2019 ile 11.07.2020 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine başvuran HBsAg pozitif hastaların birinci derece akrabaları dahil edildi. Katılımcıların HBsAg, Anti-HBs ve Anti-HBc IgG düzeyleri ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Sosyodemografik verilere ek olarak, HBV hakkında genel bilgiler, bulaş yolları ve korunma yollarından oluşan anket ile katılımcıların HBV hakkındaki bilgi düzeyi değerlendirildi. Bulgular Kronik hepatit B hastalarının birinci derece akrabalarından oluşan 266 katılımcının yaş ortalaması 42.6 ± 14.7 (18-75) yıldı. Katılımcıların %41'i erkek, %59'u kadındı, %59'u HBV hakkında daha önce bilgi almamıştı. HBsAg, Anti-HBs ve Anti-HBc IgG seropozitifliği sırasıyla %7,7, %69,5 ve %35,7 idi. Katılımcıların %84,6'sı hastalığı önleyen aşı olduğunu bilmekte iken sadece %39,9'ü aşı yaptırmıştı. Aşı yaptırma durumlarıyla eğitim düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptandı. Katılımcıların HBV genel bilgi düzeyine, bulaş yolları ve korunma yöntemlerine yönelik sorulara vermiş oldukları median doğru cevap oranları sırası ile %64, %64, %57 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction Hepatitis B virus (HBV) infection is a worldwide health problem. About two billion people in the world have been infected by HBV and more than 257 million people are carriers of chronic hepatitis B surface antigen (HBsAg). One of the main concerns in HBV carriers is the transmission of infection to family members. The aim of this study was to assess intrafamilial transmission of HBV and investigate of knowledge levels of family members of chronic HBV patients. Material and methods First-degree relatives of HBsAg positive patients who applied to Yozgat Bozok University Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic between 11.07.2019 and 11.07.2020 were included in this cross-sectional study. HBsAg, Anti-HBs and Anti-HBc IgG levels developed against Hepatitis B Virus core antigen were evaluated using ELISA method. In addition to sociodemographic data, the level of knowledge of participants about HBV was evaluated by a survey consisting of general information about HBV, transmission routes, and prevention routes. Results The mean age of 266 participants, consisting of first-degree relatives of chronic hepatitis B patients, was 42.6 ± 14.7 (18-75) years. 41% of the participants were male, 59% were female, and 59% had not previously received information about HBV. The frequency of HBsAg, AntiHBs, and Anti-HBc IgG seropositivity was 3.4%, 69.5%, and 35.7%, respectively. HBsAg, Anti-HBs and Anti-HBc IgG seropositivity were 7.7%, 69.5% and 35.7%, respectively. The median correct response rates of the participants to the questions about HBV general knowledge level, transmission routes and prevention methods were 64%, 64% and 57%, respectively. Among the participants, 98,1% were aware of the presence of preventive vaccine and only 67,3% were vaccinated. There was a significant relationship between vaccination status and 84 education level.