Proposed configuration management II based engineering change management framework in product lifecycle management (PLM) system
Ürün yaşam döngüsü yönetiminde konfigürasyon yönetimi II yaklaşımı ile mühendislik değişiklik yönetimi önerilmesi
  1. Tez No: 666355
  2. Yazar: BAHADIR ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TARIYAN ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bugünlerde şirketlerin başarılı olmak istedikleri küresel piyasalar, baz yönlerinden dolayı öngörülmez hale gelmeye başlamıştır.Bu noktada ürün yaşam döngüsünün süresi eskisine göre azalmıştır ve tüketici ihtiyaçlarının farklılaşması sonucu piyasalarda ürünlerin çeşitliliği de artmıştır. Yapılan çalışmalarda Mühendislik Değişikliği Yönetimi (MDY) için modeller önerilmesine karşın, bunlar MDY için yeterli kriterlere odaklanmamıştır. Bu kriterleri karşılayan çalışmalarda da Konfigürasyon Yönetimi II (KY-II) teorisini kullanan ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (ÜYDY) etki alanında MDY modellemesi yapan çalışma pek azdır. Bu çalışma ÜYDY için KY-II teorisini kullanan MDY çalışma çerçevesi sunmaktadır. Bu bağlamda ilgili kavramlar tanımlanmasından sonra MDY çalışma çerçevesi yazar tarafından önerilmiştir. Çalışmada ÜYDY ve Ürün Yaşam Döngüsü (ÜYD) boyunca değişikliğe sebep olabilecek etkiler, değişiklik yönetimi teorisi, MDY teorisi ve ÜYDY sistemi pratiği incelenmiştir. Çalışmanın sonunda önerilen MDY nde yer alan yeni prosesler ve prosesler arasındaki bağlantılar ÜYDY sistemine yeni çalışma alanları yaratmaktadır ve ÜYD'nin Kurumsal Kaynak Planlamasında (KKP) çalışma alanını genişletmektedir. MDY, KY-II teorisi yardımıyla tasarım bazlı olmaktan çıkıp üretim ve tedarik süreçlerininde katıldığı bir süreç halini almıştır.Sunulan gelişmiş MDY mimarisi, tasarım bazlı yönetim yaklaşımına sahip KY değil de, kurumsal bakış açısı olan KY-II prensiblerini kullanmıştır
Özet (Çeviri)
The global playground where companies are trying to succeed today has gradually become unforeseeable: The product lifecycle has shortened, becoming much shorter than in the past, and a good consumer differentiation is suffering from the worldwide market, due to an increasingly large product mix. Although previous studies have suggested models for Engineering Change Management (ECM), they were mostly focused on deficient criteria for ECM. ECM experiments have also provided useful findings from the viewpoint of the Product Lifecycle Management (PLM) architecture domain. Nevertheless, few of these studies indicated a structure under Configuration Management II (CMII). This study presents a Change Management (CM) framework based on CM-II theory for PLM. In this context, related concepts are defined, then the engineering change framework is proposed by the author. Three of the studies were accompanied by definitions of common ECM fields of emphasis, identifications from a prior observational study, the vital success ECM considerations, and the creation of a suggested structure. Firstly, the findings of this analysis expand the scope of the architecture domain of PLM alone to integrate the manufacturing domain of ERP for ECM research relative to previous ECM studies. Second, from the standpoint of framework assessment, only a design configuration framework was suggested by previous ECM studies. Importantly, the present thesis proposes an advanced ECM architecture based on CMII principles has enterprise wide perspective rather than design centric whom backbone of CM.