Dijital ekonomide vergilendirme sorunları: Oyun ekonomisi örneği
Taxation issues in the digital economy: The case of the game economy
- Tez No: 666354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yeni dijital hizmetler ve teknolojilerin ortaya çıkması ile birlikte, dijital ortamda sunulan mal ve hizmetlerin sayısında artış meydana gelmiştir. Nitekim bu durum birçok işletmenin ve bireysel kullanıcıların bu platformlar aracılığı ile gelirlerini artırmasına sebep olmuştur. Ancak bu alandaki gelirlerin artması, ülkelerin vergi gelirlerinde herhangi bir artış ile sonuçlanmamıştır. Dijital ekonomide faaliyet gösteren işletmelerin fiziksel bir varlığa ihtiyaç duymadan faaliyetlerini sürdürmesi, vergilendirme işlemleri açısından sorunlar oluşturmaktadır. Nitekim vergi idareleri, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin elde ettikleri gelirleri vergilendirmede zorlanmaktadır. Dijital ekonominin yaygınlaşması bireylerin de dijital platformlarda daha fazla zaman ve para harcamasına neden olmuştur. Nitekim milyar dolarlara ulaşan sanal oyun ekonomisi büyük bir endüstri haline gelmiştir. Ancak sanal oyunlarda bireylerin elde etikleri gelirleri vergilendirme işlemine tabi tutmak birçok sorunla karşı karşıya kalmak demektir. Bu sorunların başında bireylerin oyun içerisinde sanal mülkiyet haklarının olmaması ve bireylerin ekonomik faaliyetlerinin belirlenememesi gibi konular gelmektedir. Oyun dünyasındaki ekonomik faaliyetlerin vergilendirilmesi konularında mülkiyet haklarının tanındığı varsayılarak bu alanda teorik olarak vergilendirme işlemlerinin yapılması gerektiği konusunda görüş birliği vardır. Ayrıca başta ABD olmak üzere oyun dünyasında vergilendirme işlemlerini hedefleyen birçok ülke bulunmaktadır. Bu çalışmada, dijital ekonominin vergilendirme sorunları ve dijital ekonomi ile ortaya çıkan sanal oyun ekonomisinin vergilendirme sorunları ele alınmıştır. Bunun akabinde dijital ve sanal oyun ekonomisinin vergisel boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of new digital services and technologies, there has been an increase in the number of goods and services offered in digital media. Indeed, this has led many businesses and individual users to increase their revenue through these platforms. However, the increase in revenues in this area did not result in any increase in the tax revenues of the countries. The fact that businesses operating in the digital economy continue their activities without the need for a physical asset creates problems in terms of taxation transactions. As a matter of fact, tax administrations have difficulties in taxing the revenues earned by businesses operating in this field. The proliferation of the digital economy has caused individuals to spend more time and money on digital platforms. As a matter of fact, the virtual game economy, which has reached billion dollars, has become a big industry. However, taxing the incomes obtained by individuals in virtual games means to face many problems. One of these problems is the lack of virtual property rights of individuals in the game and the inability to determine the economic activities of individuals. There is a consensus on the issue of taxation of economic activities in the game world assuming that the property rights are recognized, theoretically taxation procedures should be carried out in this field. In addition, there are many countries targeting taxation transactions in the game world, especially the USA. In this study, the taxation problems of the digital economy and the taxation problems of the virtual game economy that arise with the digital economy are discussed. Subsequently, the tax dimenson of the digital and virtual game economy was discussed.