Kurumsallaşma, aile şirketlerinin kurumsallaşması ve ekonomik büyüme
Institutionalization, institutionalization of family companies and economic growth
- Tez No: 666369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN GÖKLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmayla kurumsallaşma ve kurumsal yapının (Aile Şirketlerinin) ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, bu etkinin kurumsallaşmanın hangi araçları ile ve nasıl oluştuğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Kurumlar ve kurumsallaşmış aile şirketleri, farklı yollarla ekonomik performans üstünde değişik etkilere sahiptir. Bunların birincisi kurumların belirsizliği azaltıp günlük yaşamı bir sistem haline dönüştürmesidir. Bunun dışında kurumlar, belirsizliği azaltarak işlem maliyeti üstünde etkili olup ekonomik çalışmaların üretken sahalara yöneltilmesini sağlamaktadır. İkinci önemli nokta ise siyasi sistemlerin, devletin piyasaya müdahalesinin ve mülkiyet haklarının korunması gibi kurumsallaşma araçlarını ekonomik performans üzerindeki etkisidir. Bununla birlikte kurumsallaşmanın niteliği ve kurumsallaşmış aile şirketleri dünya çapında farklılık arz etmektedir. Bu farklılıklar ise ülkelerin neden farklı büyüme performanslarına etkide bulunduğunu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the effects of the institutional structure of family companies on economic growth. This study examines which institutional tools can have a significant impact on economic performance. Institutions usually define specific structures for daily life to address uncertainties. This reduction in uncertainty reduces operating costs and increases the productivity of economic activities. On the other hand, there are government interventions and the political system, which affect economic performance. Each of these can be an argument for explaining the differences in economic growth.