Aile şirketlerinin kurumsallaşmasında enformasyonun şirket performansı üzerinde etkisi
Influence of information on the performance of the family owned companies during instutionalisation.
  1. Tez No: 432646
  2. Yazar: SEREN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Aile şirketleri ve bu şirketlerin kurumsallaşmaları ya da kurumsallaşamamaları günümüzdeki iş dünyasının en önemli ve önüne geçilmesi çok zor olan sorunları arasında yer almaktadır. Aile şirketleri özellikle yönetim tarzları ve nesilden nesile geçişlerde yaşanan birçok fikir ayrılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu fikir ayrılıklarının çözümüne yönelik çalışmalarda yapılmaktadır ama tabi ki ne derece başarılı olunur; tartışılır. Şirketlerin sürekliliği ile ilgili sorunları sadece kurumsallaşma ile aşılabileceği konusunda düşünülmeye başlanmış ve hatta bir kısım şirketler bunu hayata geçirmişlerdir. Aile şirketlerinin kurucuları ile bugün işletmeyi yönetimini sağlayan kuşaklar arasında başta eğitim öğretim, tecrübe olmak üzere pek çok alanda farklılıklar bulunmasına rağmen, kurumsallaşma konusunda yoğun bir görüş ayrılığı yaşanmamaktadır. Aile şirketlerinin kurumsallaşması, şirketlerinin büyümesi ve sürekliliklerini devam ettirebilmeleri için geçerli tek yoldur. Büyük şirketler kurumsallaşmasını tamamlamış olup, küçük şirketler ve aile şirketleri de kurumsallaşmayı şirketlerine adapte etmek durumundadırlar. Aksi halde şirketin büyümesi ve sürekliliğini idame ettirebilmesi zor ve sıkıntılı bir hal alabilir. . Bu nedenle aile şirketlerinin kurumsallaşması şirketin başarısına olan katkısını göstermektedir. Çalışmamızda bazı aile şirketleriyle anket de düzenlemiş bulunulmaktadır. Ankette genel olarak aile şirketlerinin bazılarının pekte kurumsallaşmaya hevesli olmadıklarını görsek de bazılarının da kurumsallaşmayı düşündüklerini ve benimsediklerini öğrenmiş olduk.. Aynı zamanda geleneksel yapının da halen şirketlerde devam ettiği, bu yapının değişiminde de zamana ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Aile şirketlerinin bazılarında profesyonel yönetici kavramına soğuk bakmadıklarını, fakat güç ve yönetim konusunda ailenin ağırlığının da hissettirildiği apaçık görünmektedir. Profesyonel yöneticiye daha çok ekonomik ve finansal alanlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Karar sürecinde normalinde uzmandan yardım alınması gerekir iken aile şirketlerin büyük bir kısmında şirkette uzman bir kişi olduğunda bile şirketi yöneten aile bireyi geçmişten gelen bazı kendince geleneklerini sürdürmeye çalışır. Bu konuda uzmanı dinlemez. Tabi ki buda şirketi ilerleyen zamanlarda zora sokacaktır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada veri toplama yöntemi hazır bilgiler ve soru sorma biçiminde olmuştur. Kullanılan veriler çalışmamızın konusuyla ilgili kişilere yöneltilen soru formları (anket) ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında veri toplama aracı olarak aile şirketlerinin kurucu girişimcilerine ve çalışanlarına yönelik soru anket formu kullanılmıştır. Çalışmamızda 153 aile şirketi sahibi ve bu şirketlerde çalışan personel ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada, aile şirketlerinin kurumsallaşmaları şirket sahiplerine göre önem sırasıyla süreklilik, güven, tutarlılık, kültürel güç, profesyonelleşme ve sosyal sorumluluk kurumsallaşma biçimleri ile ölçülebildiği görülmüştür Anahtar Kelimeler : Enformasyon, Kurumsallaşma, Aile Şirketleri
Özet (Çeviri)
Impact On Company Performance information for the institutionalization of family enterprises. Family companies and enterprises of institutionalizing the or they are not the most important and to prevent the institutionalization of to day's business world are among the problems that are very difficult. Family companies specially in managment styles and transition from generation to generation is emerging lived many disagreements and ideas. This idea is made in working toward the solution of separation, but of course be discussed is how successful you become. Issues related to the continiu of companies began to think about how to solved them and some companies had implemented it. Institutionalization of family enterprises is the only valid way to be able to continue the growth and continuity of the company. Great company has completed the institutionalization small companies and family businesses to adapt to the institutionalization of the companys. Other wise even though the companys growth and on hard to be able to move in the continuum and can become distressed. There fore the Institutionalization of family businesses contrebuting to the success is the number of enterprised. In our study organised the survey with some family enterprises. In the survey some of the family enterprises in general are not so eager to institutionalization in.Overall some family businesses in so that they are not eager to institutionalization to see in some of the survey showed that they consider to be institutionalized and have learned that adopting. When the traditional structures still enterprises in continued that this building changing when needed. Family enterprises whether they look cool but some of the concepts of professional manager is evident to feel the wight of the family in power and administiration. Proffesional manager is needed. Even when a person skilled in the decision normal enter prises in a large part of their family while enter prises shoud be taken to help enter prises of expert director of his own family tries to maintain some traditions from the past. This has been the subject expert company that prune hard in the next time we have ready data collection methods is this study in the form of information and ask questions. The data used in our study of data with questionnaires directed at people on the subject of collecting the data collection tool for employees and entrepreneur founding family enterprises quesionnaire form was used. In pur study 153 family business owners and employees were interviewed by these companies. Enterprises rely on their institutionalization owners the importance of continuity respectively consistent with the cultural power of Professional and social responsibility institutionalized forms of family enterprises were observed in this study. Key Words : Information, Institutionalization, Family company