Aile şirketlerinin kurumsallaşması
  1. Tez No: 206104
  2. Yazar: BAHRİ MEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, dünyada kurulan şirketlerin büyük bir yüzdesinioluşturan, dolayısıyla kuruldukları ülkelerin büyümesinde önemli bir roloynayan aile şirketlerinin, diğer şirketler ile aralarındaki faklar, sahip olduklarıavantaj ve dezavantajlar, gelişme ve büyüme göstererek daha uzun biryaşam eğrisine sahip olmaları için neler yapılması gerektiği konularıincelenerek kurumsallaşmanın aile işletmelerine neler kazandıracağını tespitetmek amaçlanmıştır.Aile şirketi; kuruluş aşamasında ailenin geçimini sağlamak üzere teşkiledilen, büyüme safhasında ise elde edilen mal varlığının dağılmasınıengellemek amacı güden, yönetim kademelerinde aile üyelerinin bulunduğuve mülkiyet olarak çoğunlukla bir aileye ait olan, en az iki nesil aile sahipliğiniidame ettirmiş olan bir şirket anlaşılmalıdır.Aile şirketleri kuruluş aşamasından sonra birçok farklı aşamadan geçer.Ailenin büyümesi ile şirket içerisinde özellikle yönetim kademelerindeçatışmalar yaşanır. Çatışmaları engellemek için ailenin bazı kararlar almasıgerekmektedir. Bunlar aile anayasası olarak yazılı hale getirilir.Aile şirketlerin yaşam sürelerinin çok kısa olduğunu yapılan araştırmalargöstermektedir. Ülkelerin ekonomik yaşam düzeylerinin yükselmesinde aileşirketleri lokomotif görevi görür. Bu nedenle hükümetler ve şirket çalışanlarıaile işletmesinin kapanmasını istemezler. Kurumsallaşma bu nedenle aileşirketleri için önem arz eder. Kurumsallaşma sayesinde sistemli bir yapıyakavuşan aile şirketleri yaşam eğrilerini uzatmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this paper, differences between family-owned firms, which comprisea big percentage of all firms founded in the world and play an important rolein the development of their home countries, and other firms, their advantagesand disadvantages, and things to be implemented in order for such firms tohave a long life span by determining what institutionalization will bring tofamily-owned firms is studied.A family-owned firm is a company, which, at its birth, is established tomake up for living of the family, at its growing stage, ensures that acquiredwealth does not go to outsiders. Furthermore, in such a company familymembers are at the managerial positions and led the firms at least for twogenerations and all assets mostly belong to one family.Family-owned firms go through several different stages after they havebeen established. Clashes of interests are experienced especially at themanagerial positions with the growth of the family in size. In order to preventsuch clashes from ocurring, some decisions have to be made. Thesedecisions, having been documented, later become the family constitution.Research shows that life span of family-owned firms is fairly short. Suchfirms play an indispensable role in increasing the welfare of countries.Therefore, governments and personnel of such companies do not favor aclosure. That?s why, institutionalization is highly important for family-ownedfirms. Family-owned firms, which embraced a systemic structure in view ofinstitutionalization, thus have lenghtened their life span.