Kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinde üçüncü kişinin hukuki durumu
The legal stataus of third parties who are entitled to a construction contract in return for flat
- Tez No: 666372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın konusu kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi ile hak kazanan üçüncü kişilerin hukuki durumu oluşturmaktadır. Konumuz kapsamında öncelikle kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinin genel özellikleri incelenmiştir. Bu incelemede kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinin tanımı, tarafları, unsurları, hukuki niteliği, düzenleniş biçimleri, şekli ve hükümleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bundan sonra çalışmamızın ana konusunu oluşturan kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi ile hak kazanan üçüncü kişilerin hukuki durumu ele alınmıştır. Bu bağlamda üçüncü kişilerin hak kazanım biçimleri, sözleşmenin yüklenici temerrüdü, ifa imkânsızlığı ve tam tazminat ödenerek sona ermesi hâlleri ile sözleşmedeki şekle aykırılık hâli ele alınarak incelenmiştir. İncelememiz kapsamında, bağımsız bölüm sahibi olmak için yüklenici ve arsa sahibi ile işlem yapan üçüncü kişilerin, uygulamada karşılaştığı sorunlara ilişkin doktrindeki görüşler ve Yargıtay uygulaması ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi açısından mevzuatımızda kanuni düzenleme olmaması ve Yargıtay uygulamasından doğan olumsuz sonuçlara dikkat çekilerek, eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the legal status of third parties who are entitled to a construction contract in return for flat. First of all, the general features of the construction contract in return for flat are examined within the scope of our topic. In this examination, general information is given about the definition, parties, elements, legal character, configuration, form, and provisions of the construction contract in return for flat. After that, the legal status of the third parties who are entitled to the construction contract in return for flat, which is the main subject of our study, is discussed. Followingly the legal status of the third parties who are entitled to the construction contract in return for flat, which constitutes the main subject of our study, has been discussed. In this regard, third-party entitlement forms are examined considering the contractor default of the contract, the impossibility of performance, and termination by paying full compensation, as well as a violation of the form in the contract. During our review, the problems faced by third parties who make transactions with contractor and land owner to own an independent section in practice were evaluated considering the opinions in the doctrine and the Turkish Supreme Court enforcement. In the last part of our study, ıt has been criticized and recommended that the current understanding should change by drawing attention to the negativities experienced due to the Turkish Supreme Court enforcement and lack of legal regulation in our legislation in terms of construction contract in return for flat.