Tedarik zincirinde kalite yönetimi: Ankara ili Siteler bölgesi mobilyacılık sektörü uygulama örneği
Quality management in supply chain: Application sample in furniture sector of Ankara, Siteler district
  1. Tez No: 666408
  2. Yazar: TUBA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının giderek artması ve küreselleşme ile birlikte işletmelerin başarılı olabilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için hem etkin bir tedarik zinciri yapısına sahip olmaları hem de sadece işletmeler arası rekabet değil, işletmelerin tedarik zincirleri arasındaki rekabetinde de başarılı olmaları gerekmektedir. Etkin bir tedarik zinciri ile kalitenin yönetimi de sağlanmaktadır. İşletmeler beraber çalıştıkları tedarikçilerin seslerine kulak vererek, tedarikçileri ile birlikte hareket ederek, verimliliği ve kaliteyi arttırarak, maliyetleri minimize ederek, müşteri istek ve ihtiyaçlarını odak noktası yaparak, tedarik zinciri sürecini en iyi şekilde değerlendirerek bu rekabet ortamında başarılı olabilir ve varlıklarını sürdürebilirler. Bu tez çalışmasında ilk olarak tedarik zinciri kavramı ve lojistik yönetiminin ne olduğu açıklanmıştır. Tedarik zinciri etkinliklerinin iyileştirilmesi için neler yapılması gerektiği anlatılmıştır. Sonraki bölümde tedarik zincirinde kalite yönetimi ve kalite kavramı incelenmiştir. Tedarik zincirinde kalite yönetiminin sağlanmasının ve uygulanmasının getirileri belirtilmiştir. Uygulama aşaması Ankara İli Siteler Bölgesi Mobilyacılık Sektöründe yapılmıştır. Bu aşamada işletmelerde bu konuların ne kadar uygulandığı ve bu uygulamaların işletmelere sağladığı faydalar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing competition conditions and globalization, enterprises need to have an effective supply chain structure not only in competition with enterprises but also in competition with enterprises' supply chains in order to survive and to be successful. In addition, with an efficient supply chain also quality management is provided. Enterprises can be successful and maintain their existence in this competitive environment by listening to the voices of their suppliers and acting together with them, increasing efficiency and quality, minimizing costs, focusing on customer requests and needs, evaluating the supply chain process in the best way. In this study, firstly, the concept of supply chain and the definition of logistics management are explained. What needs to be done to improve supply chain efficiency has been explained. In the next section, quality management in the supply chain and the concept of quality are examined. Furthermore, benefits of ensuring and implementing quality management in the supply chain are stated. The implementation phase was carried out in the furniture sector of Ankara, Siteler District. At this stage, it has been intended to determine the extent to which these issues are applied and the benefits of these applications for enterprises.