Aydın il merkezinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin Eğitim Bilişim Ağı kullanım alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of habits of physical education teachers' uses of Education Information Network in Aydın provincial center
- Tez No: 666420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Eğitim Bilişim Ağı (EBA) her sınıf düzeyine ve farklı öğrenme stillerine uygun, güvenilir eiçerikler sunmakta ve öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime geçmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca EBA'nın öğretmenlerin mesleki gelişimi için de büyük katkısı vardır. Öğretmenler EBA aracılığıyla Türkiye'nin her köşesinden meslektaşları ile işbirliği yapabilmektedir. Bunun yanı sıra EBA'da düzenlenen eğitimler sayesinde mesleki gelişimlerine katkı sağlayabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler EBA'yı sınavlara hazırlanmak için iyi bir yardımcı olarak görmekte ve bu nedenle sınavlar öncesinde EBA'yı yoğun olarak kullanmaktadırlar. Dolayısıyla EBA hem öğretmenler hem de öğrenciler için oldukça faydalı bir platformdur. Bu nedenle 2019-2020 Eğitim öğretim yılında Aydın il merkezindeki Beden Eğitimi öğretmenlerinin EBA kullanım alışkanlıklarının belirlenmesinin amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Aydın il merkezindeki ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 242 (n=86 kadın ve n=156 erkek) gönüllü Beden Eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Eğitim Bilişim Ağı Tutum Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programında %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Yapılan istatistiki analizlerde öğretmenlerin %94,2'sinin EBA hakkında yeterince bilgiye sahip olmasına rağmen; öğretmenlerin %54,1'inin EBA'da yapılabilecek aktiviteleri uygulayabilme becerisine sahip olmadığı ve %89,7'sinin EBA'ya içerik yüklemedikleri belirlendi. Ayrıca cinsiyet, eğitim durumu ve kurum türü değişkenlerine göre EBA'ya yönelik tutum açısından öğretmenler arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Education Informatics Network (EIN) offers reliable e-content suitable for all grade levels and different learning styles and aims to move from teacher-centered education to studentcentered education. In addition, EIN has a great contribution to the professional development of teachers. Teachers can collaborate with colleagues from every corner of Turkey through EIN. In addition, they can contribute to their professional development thanks to the trainings organized in EIN. In addition, students see EIN as a good aid to prepare for exams and therefore use EIN extensively before exams. Therefore, EIN is a very useful platform for both teachers and students. For this reason, it is aimed to determine the EIN usage habits of Physical Education teachers in the city center of Aydin in the 2019- 2020 academic year. The sample of the study consists of 242 volunteer Physical Education teachers (n=86 women and n=156 men) working in secondary and secondary education institutions in Aydin city center in the 2019-2020 academic year. Personal Information Form and Education Informatics Network Attitude Scale were used as data collection tools in the study. The data obtained were evaluated in the SPSS 25,0 package program at a 95% confidence interval and a significance level of 0.05. Although 94,2% of the teachers have enough information about EIN in the statistical analysis; It was determined that 54,1% of the teachers do not have the ability to apply the activities that can be done in EIN and 89,7% of them do not upload content to EIN. In addition, it was determined that there was no significant difference between teachers in terms of attitude towards EIN according to the variables of gender, educational status and institution type (p>0,05).