Finansal gelişme ile firma performansı arasındaki ilişki: Borsa İstanbul'da sektörel bir uygulama
The relationship between financial development and firm performance: Sectoral evidence from Borsa Istanbul
  1. Tez No: 666439
  2. Yazar: BESTE SELİN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1990-2017 döneminde Türkiye'de finansal gelişme ile firma performansı arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Bu kapsamda kurulan modeller aracılığıyla üç ayrı sektörde yer alan firmalara odaklanılmış ve bu firmaların performansı ile finansal gelişme arasındaki ilişki Dumitrescu ve Hurlin (2012) tarafından yatay kesit bağımlılığını dikkate alarak geliştirilen heterojen panel nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları Türkiye'deki firmalarda genel olarak arz itişli hipotezin geçerli olduğunu ve firma performansının finansal gelişmeye tepki verdiğini göstermektedir. Sektör bazlı sonuçlar ise mali kuruluşlar hariç diğer sektörlerde finansal gelişme ve firma performansı arasındaki ilişkinin finansal gelişme kaynağı ya da firma performansı göstergesine göre değişken olduğuna işaret etmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında firma ve sektör bazlı politika çıkarımları yapılmış ve politika yapıcılar ile karar alıcılara mikro temelli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to investigate the relationship between financial development and firm performance in Turkey over the period 1990-2017. To this end, empirical models raised herein focus on firms categorized under three sectors to examine the causality nexus between financial development and firm performance using Dumitrescu and Hurlin (2012) heterogeneous panel causality test which also takes cross sectional dependence into account. Empirical results indicate the common validity of the supply-leading hypothesis for Turkish firms, confirming the response of firm performance to financial development. Sector specific results, on the other hand, reveal that the relationship between financial development and firm performance is volatile across either financial development source or firm performance proxy. In the light of the findings obtained from this thesis, firm- and sector-level policy implications have been made and micro-level suggestions have been discussed for the consideration of policy makers as well as decision makers.