Anoxybacillus kaynarcensis HBB180 lipazının üretimi üzerine kültür koşullarının etkisi
The effect of culture conditions on lipase production by Anoxybacillus kaynarcensis HBB180
  1. Tez No: 666460
  2. Yazar: ASLI ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Anoxybacillus sp. HBB180 tarafından üretilen lipazın, üretim koşullarının optimizasyonu yapılarak en yüksek verimde enzim üretiminin sağlanması amaçlanmıştır. Materyal Yötem: Substrat olarak p-NPL (p-nitrofenil laurat) kullanılarak spektrofotometrik olarak lipaz aktivite tayini yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada Aydın ili sıcak su kaynaklarından izole edilerek Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Kültür Stok'larında kayıtlı bulunan HBB180 izolatı kullandı. Lipolitik aktivite gösterdiği daha önceden bilinen HBB180 izolatı; termofilik, Gram-pozitif, endospor oluşturan, çubuk şeklinde ve hareketli bir bakteridir. HBB180 suşunun 16S rRNA dizi analizi sonucunda (%95.07) ile Anoxybacillus kaynarcensis türü ile benzerlik gösterdi. HBB180 suşu en iyi enzim üretimi için kültür koşulları optimize edildiğinde; karbon kaynağı olarak %0,5'lik zeytin yağı, azot kaynağı olarak %0,5'lik pepton içeren, pH 6,50 ve 55°C'de saptandı. HBB180 izolatı optimum koşullarda geliştirildiğinde enzim üretimi logaritmik fazın başlarında başladı ve durgunluk fazında (12.saat) maksimuma ulaştı. Enzimin hücre içinde olduğu saptandı. A. kaynarcensis HBB180 lipazının pH 8,50'de ve 55 °C optimum aktivite gösterdiği belirlendi. Sonuç: Anoxybacilluskaynarcensis HBB 180 bakterisinden elde edilen lipazın, endüstriyel ve biyoteknolojik alanlarda termostabil lipaz uygulamalarında kullanım potansiyeli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to ensure the enzyme production with the highest efficiency by optimizing the production conditions of the lipase produced by Anoxybacillus HBB180. Material and Methods: Lipase activity was determined spectrophotometrically using p-NPL (p-nitrophenyl laurate) as substrate. Results: In this study, HBB180 that whas isolated from natural hot springs in Aydin and registered in Adnan Menderes University Department of Biology culture stocks were used. Previously known to show lipolytic activity HBB180 isolate, thermophilic, Gram-positive, endospore-forming, rod-shaped, motile and active bacteria. According to 16S rRNA sequences, it was found that the isolate showed maximum similarity (%99) with Anoxybacillus kaynarcensis strain. The best enzyme production from HBB180 was determined in medium including %0,5 olive oil as carbon source and %0,5 pepton as nitrogen source, pH 6,50 and 55 °C. When the HBB180 isolate was developed under optimum conditions, enzyme production started early in the logarithmic phase and reached its maximum in the stagnation phase (12th hour). It was determined that most of the enzyme activity was intracellular. Intracelular Lipase enzyme of Anoxybacillus kaynarcensis showed maximum activity at pH 8,50 and 55 °C. Conclusion: We think that lipase obtained from Anoxybacillus Kaynarcensis HBB 180 bacterium has a potential to be used in thermostable lipase applications in industrial and biotechnological fields.