Avcı böcek Anthocoris minki Dohrn ve Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae)'un farklı biyolojik dönemlerinin açlığa dayanma sürelerinin belirlenmesi
Determination of starvation duration of different biological periods of the predatory insects Anthocoris minki Dohrn and Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae)
  1. Tez No: 666463
  2. Yazar: NURŞİN ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Avcı böcekler Anthocoris minki Dohrn ve Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae) önemli biyolojik mücadele ajanlarındandır. Biyolojik mücadele kapsamında faydalı böceklerin uygun biyolojik dönemde salınmaları için açlığa dayanma sürelerinin bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada A. minki ve O. laevigatus'un nimf ve ergin dönemlerinin açlığa dayanma sürelerinin belirlenmesi amacıyla çalışmalar 25±1 °C sıcaklık, %65±5 orantılı nem ve 16:8 A:K gün uzunluğuna sahip laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada avcı böcekler Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtaları üzerinde yetiştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre A. minki'nin nimf dönemi arttıkça nimflerin açlığa dayanma süresinde de artış görülmüştür. Anthocoris minki'nin nimf dönemlerinin açlığa dayanma süreleri sırasıyla 1.40, 2.19, 3.73, 4.08 ve 4.52 gün olarak belirlenmiştir. Predatörün dişi ve erkek bireylerinin açlığa dayanma süreleri karşılaştırıldığında dişi bireylerin 3.99 gün ile açlığa daha uzun süre dayandıkları buna karşın erkek bireylerin açlığa 3.48 gün dayanabildikleri belirlenmiştir. Orius laevigatus'un nimf dönemlerinin açlığa dayanma süreleri sırasıyla 2.44, 2.38, 3.55, 4.40 ve 4.28 gün olarak belirlenmiştir. Bu verilere göre avcı böceğin 4. nimf döneminin açlığa daha uzun süre dayanabildiği, onu sırasıyla 5. ve 3. nimf dönemlerinin takip ettiği belirlenmiştir. Buna karşın açlığa en az süre ile dayanabilen nimf dönemi ise 2. nimf dönemi olmuştur. Orius laevigatus'un dişi bireylerinin açlığa dayanma süresinin, erkek bireylerin açlığa dayanma süresinden daha uzun olduğu, sırasıyla 3.57 ve 3.15 gün olarak belirlenen bu sürelerin istatistiki olarak birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, salım çalışmalarında A. minki'nin 5. nimf döneminde O. laevigatus'un ise 4. veya 5. nimf döneminde salınması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Predatory insects Anthocoris minki Dohrn) and Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae) are important biological control agents. Within the scope of biological control, it is important to know the periods of starvation for beneficial insects to be released in the appropriate biological period. This study was carried out in laboratory conditions with 25 ± 1 °C temperature, 65 ± 5% relative humidity and 16: 8 L:D photoperiod in order to determine the periods of starvation of nymph and adult stages of A. minki and O. laevigatus. In the study, predators were mass reared on Ephestia kuehniela Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) eggs. According to the results of the study, as the nymph period of A. minki increased, the duration of starvation period increased. The periods of starvation of A. minki's nymphal stages were determined as 1.40, 2.19, 3.73, 4.08 and 4.52 days, respectively. When the predator's male and female individuals were compared to starvation period, it was determined that females could endure starvation for 3.99 days, whereas males could endure starvation for 3.48 days. The starvation period of nymphal stages of O. laevigatus were determined as 2.44, 2.38, 3.55, 4.40 and 4.28 days, respectively. According to these data, the 4th nymphal period of the predator could endure starvation for a longer period, followed by the 5th and 3rd nymphal stages, respectively. On the other hand, the least duration of starvation period determined for 2nd nymphal period. The female individuals of O. laevigatus endure starvation longer than males, and these periods which are statistically different from each other determined as 3.57 and 3.15 days, respectively. As a result, it is recommended that A. minki must be released in the 5th nymphal period and O. laevigatus in the 4th or 5th nymphal period augmentation biological control strategies.