Ç.1020 çeliğinin sementasyonunda ortam ve zamanın sertleşme özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 2572
  2. Yazar: CANAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu; Çeliklerde yüzey sertleştirme yöntemlerin den biri olan sementasyon yönteminde; Sementasyon ortamı, sementasyon zamanı ve su verme ortamının, Ç 1020 çeliği üzerindeki etkilerinin in celenmesidir. Bu çalışma esas olarak «Teorik İncelemeler» ve «Deneysel Çalış malar» olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Teorik incelemeler bölümünde, ilk olarak yüzey sertleştirme yöntemleri hakkında genol bilgi verilmiş, daha sonra sementasyonun esasını oluşturan «Difüzyon Teorisine» geçilmiştir» Bu çalışmanın konusu olan «Sementasyonun ft ay rıntılı olarak açıklanmasıyla teorik incelemeler bölümü tamamlanmıştır. Dteneysel çalışmalar bölümünde, önce Ç 1020 çeliğinden hazırlanan numunelere; Belirli şartlarda, sıvı ve gaz ortamlarda sementasyon uy gulanıp, daha sonra sertleştirme ve menevişleme işlemleri yapılarak elde edilen sertlik derinlikleri değişimi, sementasyon ortamı, semen tasyon zamanı ve su verme ortamına bağlı olarak belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study includes examination of effect of car- burizing surroundings, carburizing time and quenching surroundings on Ç 1020 steel in the method of carburizing which is one of the methods of surface hardening. This study can be divided in two parts «Theoretical examinations* and «Tests». In the section of theoritical examinations had been writ^ ten knowledges about of the methods of surface hardening and then had been passed to «Theory of Diffusions. The section of theoritical exa minations- had been finished with explanation of carburizing that is subject of this study. In the section of tests, first of all the samples of Ç 1020 had been prepared. The method of carburizing had been applied to this samp les in liquid surroundings and1 gas surroundings, Also the methods of hardening and tempering had been applied this, samples. The case depth which is obtained as a result of this methods had been established de pending to carburizing surroundings, carburizing time and quenching surroundings. VIII