Sağlık turistlerinin memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi: Kayseri ili örneği
Evaluation of the factors affecting the satisfaction of health tourists: The case of Kayseri province
- Tez No: 666476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık turizmi dünyada ve Türkiye'de hızla gelişen bir hizmet sektörüdür. Bunun sebebi, sağlık turistlerinin gittikleri ülkeye normal turistten 10-12 kat daha fazla gelir sağlamasıdır. Sağlık turizmi; insanların yeniden sağlığı kazanmak, mevcut sağlık durumunu korumak ve sağlığı iyileştirmek amacıyla ikamet yerleri dışına, belirli bir süre konaklayarak gerçekleştirdiği turizm hareketliliği olarak tanımlanabilir. Çalışmanın amacı, sağlık turistlerinin memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesidir. Bu çerçevede memnuniyet faktörü olarak algılanan destinasyon imajı ve algılanan kalite boyutları tanımlanmış, bu boyutların davranışsal niyet üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Wanlani Saipraset tarafından geliştirilen ölçekle bu boyutlara ilişkin veriler toplanmış, yapılan istatistiksel analizler sonucunda algılanan destinasyon imajı ve algılanan kalitenin davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Kayseri'ye gelen sağlık turistlerine ilişkin demografik özellikler belirlenmiştir. Bu çalışmada verilen güncel literatür bilgisinin ve araştırma sonuçlarının sağlık turizm literatürüne ve sonraki akademik çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışma sonuçlarının yerel, bölgesel ve ulusal sağlık turizm strateji, politika ve uygulamalara da bilgi kaynağı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism is a rapidly growing service sector in Turkey and in the world. This is because health tourists bring in 10-12 times more income than regular tourists to the country they visit. Health Tourism can be defined as the tourism mobility that people perform by staying outside their residence for a certain period of time in order to regain health, to preserve current state of health and to improve health. The aim of the study is to evaluate the factos that affect the satisfaction of health tourists. Within this context, perceived destination image and perceived quality dimensions as satisfaction factors were defined, and the effect of these dimensions on behavioral intention was investigated. Data on these dimensions were collected with the scale developed by Wanlani Saipraset, and as a result of the statistical analysis, it was concluded that the perceived destination image and perceived quality had a significant effect on behavioral intention. In addition, demographic characteristics of health tourists coming to Kayseri were determined. The current literature information and research result given in this study are intended to contribute to the health tourism literature and subsequent academic studies. It is thought that the results of the study will be a source of information for local, regional and national health tourism strategies, policies and practices.