Fonksiyonel ayak bileği instabilitesinde iki farklı elektriksel stimulasyon uygulamasının kas reaksiyon zamanı ve propriosepsiyon üzerine etkileri
Effects of two different electrical stimulation mode on muscle reaction time and proprioception in functional ankle instability
  1. Tez No: 666515
  2. Yazar: SELİM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olan hastalarda tibialis anterior ve peroneus longus kaslarına uygulanan farklı iki elektriksel stimülasyon uygulamasının kas reaksiyon zamanı ve ayak bileği propriosepsiyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. Fonksiyonel ayak bileği intabilitesi olan 36 rekreasyonel sporcu standart elektriksel stimülasyon (SE) (n = 13), kişiye özel elektriksel stimülasyon (KE) (n = 13) ve kontrol (n = 10) gruplarına rastgele olarak dağıtılmıştır. Elektriksel stimülasyon gruplarındaki katılımcıların peroneus longus (PL) ve tibialis anterior (TA) kasları üzerine 6 hafta süresince, haftada 3 gün, günde 20 dakika elektriksel stimülasyon uygulanmıştır. Katılımcılara çalışmanın başlangıcında EMG cihazı ile inversiyon simülasyon platformunda, ayak bileği sırası ile 15° ve 30° inversiyona gidecek şekilde nötral ve plantar fleksiyon pozisyonunda olmak üzere kas reaksiyon zamanı ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca dinamik denge, kinestezi, pasif ve aktif eklem pozisyon hissi ve izometrik kuvvet testleri uygulanmıştır. Değerlendirmeler 6 hafta süren elektriksel stimülasyon uygulaması sonrası tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different electrical stimulation modes on muscle reaction time and ankle proprioception in patients with functional ankle instability. 36 recreational athletes with functional ankle instability were randomly allocated to standard electrical stimulation (SE) (n = 13), personalized electrical stimulation (PE) (n = 13) and control (n = 10) groups. Electrical stimulation was applied to the peroneus longus (PL) and tibialis anterior (TA) muscles of the participants in the electrical stimulation groups for 20 minutes a day, 3 days a week during 6 weeks. At the beginning of the study, muscle reaction time measurements were made on the inversion simulation platform with the EMG device, in neutral and plantar flexion positions, with the ankle going to 15 ° and 30 ° inversion, respectively. In addition, star excursion balance test for dynamic balance evaluation, kinesthesia, passive and active joint position sense, and isometric strength measurements were applied. Measurements were repeated after 6 weeks of electrostimulation.