Multimodal ultrasonografi incelemesinin tiroid nodül karakterizasyonundaki rolü ve histopatoloji sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması
The role of multimodal ultrasonography evaluation in thyroid nodule characterization and retrospective comparison of histopathology results
  1. Tez No: 666514
  2. Yazar: BARIŞ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BOLCA TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Benign ve malign tiroid nodüllerinin konvansiyonel ultrason görüntüleme (USG) ile ayrımı zor olabilmektedir. Bu çalışmada malign ve benign tiroid nodüllerinin ayrımında multimodal USG ile değerlendirmenin katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Tiroid nodülü nedeniyle sonografik olarak değerlendirilen ve ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan tiroid nodülleri retrospektif olarak değerlendirildi. SMI ile değerlendirilen vasküler indeks ve SWE ile değerlendirilen elastisite bulguları olan 77 hasta ve 81 tiroid nodülü ile çalışma gerçekleştirildi. 81 tiroid nodülünün patolojisi sonuçlarında 15'inin malign, 66'sının malign olduğu izlendi. Malign tiroid nodüllerinde gri skala USG bulgusu olan hipoekojenite, solid komponent, düzensiz kontur, nodül boyunun genişliğinden fazla olması, SWE bulgusu olan düşük elastisite benign nodüllere kıyasla daha sık izlendi. ROC analizinde, malign tiroid nodüllerin tanısında SMI ile değerlendirilen vasküler indeks için en iyi eşik değerin %9,2'nin üzeri olduğu (AUC=0,637, sensitivite %60, spesifite %96,6), SWE ile değerlendirilen elastisite indeksi için en iyi eşik değerin 43,9 kPa üzeri olduğu (AUC=0,671, sensitivite %60, spesifite %72,7) izlendi. Üç USG yönteminin kombinasyonunun spesifitesi her yöntemin ayrı ayrı spesifitesinden yüksek bulundu. Multimodal USG'nin sensitivitesi ve spefisitesi sırasıyla %6,6-40, %98,4-100 arasında değişmekteydi. Bu çalışmanın sonucu gri skala, SMI ve SWE'den oluşan multimodal USG'nin kullanımının malign tiroid nodüllerinin dışlanmasına yardım edeceğine işaret etmekteydi.
Özet (Çeviri)
Differential diagnosis of benign and malignant thyroid nodules can be difficult using conventional ultrasound (US). This study aimed to evaluate whether multimodal ultrasound imaging can improve differentiation and characterization of benign and malignant thyroid nodules. Thyroid nodules assessed by grey scale US and fine needle aspiration biopsy were evaluated retrospectively. Study was conducted with 81 thyroid nodules in 77 patients with vascular index findings assessed by superb microvascular imaging (SMI), and elastisity assessed by shear wave elastography (SWE). The pathology results of 81 thyroid nodules were 15 malignant thyroid nodules and 66 benign nodules. Gray-scale US features of hypoechogenicity, solid component, poorly defined margin, a shape that is taller than wide, and SWE features of low elasticity were more significantly seen in malignant nodules than benign nodules. In the ROC analysis, it was observed that the best cut-off value for the vascular index evaluated by SMI was above 9.2% (AUC=0.637, sensitivity 60%, specificity 96.6%), and for the elasticity evaluated by SWE was above 43,9 kPa (AUC=0.671, sensitivity 60%, specificity 72.7%) in the diagnosis of malignant thyroid nodules. The specifity of the combination of the three US methods was significantly higher than that of each of the three methods separately. The sensitivity and specificity of multimodal US were 6.6-40% and 98.4-100%, respectively. The results of this study suggest that the application of multimodal US, including grey scale, SMI and SWE, may help rule out the diagnosis of malign thyroid nodules.