Corporate governance of public enterprises in Ethiopia: Ownership and the board of directors
Etiyopya'da kamu iktisadi teşebbüslerinin kurumsal yönetişimi: Mülkiyet ve yönetim kurulu
  1. Tez No: 666557
  2. Yazar: KAMIL ABDU OUMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kamu iktisadi Teşebbüsler Etiyopya ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Ulusal GSYİH'nın % 20'sine katkıda bulunur ve devlet borcunun yaklaşık % 23'ü bu tür işletmelere atfedilir. Ayrıca, stratejik sektörlerde tekel halindedirler. Bu araştırma, doktriner analizler ve ampirik verileri kullanarak, Etiyopya'daki kamu işletmelerinin kurumsal yönetişimine, özellikle, kamu mülkiyet ve yönetim kurulu ilişkin yasal ve politika çerçevesini değerlendiriyor. Araştırma aynı zamanda OECD ve Dünya Bankası iyi pratık Kılavuzları ve Çin, Singapur ve Türkiye deneyimleriyle karşılaştırmalı analizden yararlanmaktadır. Çalışma, kamu iktisadi Teşebbüslerinin kurumsal yönetişimi ilişkin yasal ve politika çerçevesinin uluslararası iyi uygulamalar ve Etiyopya'daki işletmelerin karşılaştığı belirli zorluklar bakımından eksik olduğunu göstermektedir. FDRE Anayasası hem merkez hem de bölgesel hükumetler kendi Kamu iktisadi Teşebbüslerini kurma yetkisi vermektedir. Ancak, bağımsız bir devlet mülkiyet politikası olmadığı için Kamu iktisadi Teşebbüslerinin kurulması, işletilmesi ve tasfiyesi ile ilgili önemli kararlar siyasetçilerin sınırsız takdirine bırakılmıştır. Devlet mülkiyeti kuruluş modeli de uygun değildir ve kuruluşa açıkça verilen yetkilere siyasi müdahaleler ise ortadadır. Yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi, kurulun yapısı ve üyelerin ücretleri konuda önemli boşluklar içeren mevcut yasal kurallara nadiren uyulmaktadır. Bu araştırma, bağımsız bir mülkiyet politikası, yeni bir devlet mülkiyet modelinin ve devletin aktif sahiplik işlevi ile siyasi müdahalede bulunmama arasında denge kuran yönetim kurulu üyelerinin atanması, oluşumu ve ücretlenme önermektedir.
Özet (Çeviri)
State owned enterprises play a significant role in the economy of Ethiopia. They contribute 20% of the national GDP and are responsible for 23% of government debt. They are also monopolies in strategic sectors. Using doctrinal analysis and empirical data, this research appraises the legal and policy framework of corporate governance of SOEs in Ethiopia, particularly, state ownership and the board of directors. The research benefited from comparative study with the OECD and World Bank best practice guidlines and the experiences of China, Singapore and Turkey. The study found that the legel and policy framework on corporate governance of public enterprises in Ethipoa is short of international best practices and specific challenges facing enterprises in Ethiopia. The FDRE Constitution empowers both Federal and regional states to establish their own public enterprises. But, the Ethiopian state has no independent state ownership policy leaving major decisions regarding the establishment, operation and dissolution of public enterprises to the discretion of the politicians. The state ownership entity model is also not appropiat and repeated political intervention in the powers of the entity is evident. The nomination, composition and remuneration of the board members rarely adheres to the legal rules which themselves have significant gaps. The research recommends the formulation of an independent policy instrument, a new state ownership model and nomination, composition and remunerations of board members that balances the active ownership function of the state and political non-intervention.