Depresyon tanılı ergenlerde duygu tanıma ve düzenleme işlevleri
Emotion recognition and emotion regulation on adolescent depressive disorder
  1. Tez No: 666558
  2. Yazar: ECE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Duygusal zekâ çerçevesinden bakıldığında; duygu düzenleme, kendi duygularını ve karşısındaki kişinin duygularını tanıma, duyguyu anlama ve düşünceyi yönetmek için duyguları kullanma bir arada kullanılması gereken, birbiriyle ilişkili donanımlardır. Bu mekanizmanın doğru çalışması tüm becerilerin uyum içinde kullanılmasına bağlıdır. Sosyal, akademik ve ailesel işlevselliğin sağlıklı yürütülmesi ancak duygu tanıma, zihin kuramı ve duygu düzenleme becerilerinin tümünün yeterli ve yerinde kullanımı ile mümkündür. Çalışmamızda ilk olarak ergen yaş grubunda ciddi işlevsellik kaybına yol açan Majör Depresif Bozuklukta bu becerilerin bozulmasına etki eden değişkenlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İkinci olarak hastalık şiddeti, anksiyete düzeyleri, sosyodemografik etkiler, yaş ve cinsiyet gibi değişkenlerin duygu düzenleme ve zihin kuramı becerileri üzerine etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Üçüncü amacımız majör depresyon tanısı konan ergenlerde duygu düzenleme zorlukları ile zihin kuramı bozuklukları arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır.
Özet (Çeviri)
When viewed from the emotional intelligence framework; emotion regulation is the interrelated equipment that must be used together to recognize their own feelings and feelings of the other person, understand the emotion and use emotions to manage thought. The correct functioning of this mechanism depends on the harmonious use of all skills. It is possible to carry out the social, academic and family functioning properly only with adequate and appropriate use of emotion recognition, theory of mind and emotion regulation skills. In our study, firstly, it was aimed to determine the variables that affect the deterioration of these skills in Major depressive disorder, which causes vi serious loss of functionality in the adolescent age group. Secondly, the effects of variables such as disease severity, sociodemographic effects, age and gender on emotion regulation and mind theory skills. Our third aim is to determine whether there is a relationship between emotional regulation difficulties and mental theory disorders in adolescents diagnosed with major depression.