Diş hekimliği öğrencilerinin preparasyon eğitimlerinde dijital diş hekimliği uygulamalarına bakış açısı
Perspective of dentistry students on digital dentistry practices in preparation training
- Tez No: 666593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilgisayar destekli eğitim sistemleri (CAL) günümüzde diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemler öğrencilerin klinik öncesi eğitimlerinde becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmakta ve aynı zamanda giderek artan öğrenci kontenjanları sebebiyle iş yükü artan öğretim elemanlarına da kolaylık sunmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital diş hekimliği ürünlerinin klinik kullanımları giderek artmaktadır. Bu durum bilgisayar destekli eğitim sisteminin diş hekimliği eğitiminde kullanılmasının önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışma ZBEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dönem III öğrencileri ile yapılmıştır. Öğrencilere görsel sunumlar ile prepCheck programının kullanımı anlatılmıştır. Dental fantom laboratuvarında öğrencilere 13 nolu dişin preparasyonu yaptırılmıştır ve bu preparasyon hazırlıkları prepCheck 2.1 (Sirona, Bensheim, Almanya) programı ile değerlendirilmiştir. Ardından öğrencilere dijital diş hekimliği uygulamalarının preparasyon eğitimlerine etkisini değerlendiren bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analize göre dijital değerlendirme programı raporlarının erkek öğrenciler tarafından anlaşılması kadın öğrencilere göre daha zordur. Kadın öğrenciler dijital değerlendirme programının hazırlıkları ile ilgili kendi performanslarını iyileştirmesine erkek öğrencilere göre daha olumlu bakmaktadır. Yapılan ankete göre öğrencilerin büyük bir kısmı gelecekte meslek hayatlarında dijital diş hekimliği ürünlerini kullanmayı düşünmektedir ve eğitimlerinde dijital diş hekimliği uygulamalarının kullanılmasının eğitim kalitelerini artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer aided education systems (CAL) have been used in dentistry today. These systems contribute to the development of students' skills in their pre-clinical education. At the same time, they also facilitate the academic staff whose workload is increasing due to the increasing student quota. With the developing technology, the clinical use of digital dentistry products is gradually increasing. This situation increases the importance of using the computer-aided education system in dentistry education. This study was conducted with the students of ZBEÜ Faculty of Dentistry, Term III. The use of prepCheck program was explained to the students with visual presentations. In the dental phantom laboratory, tooth number 13 was prepared for students. these preparation preparations were evaluated with the program prepCheck 2.1 (Sirona, Bensheim, Germany). Then, a questionnaire study was conducted to evaluate the effect of digital dentistry practices on preparation training to students. According to statistical analysis, digital evaluation program reports are more difficult for male students to understand than female students. Female students perceive the improvement of their performance regarding the preparations of the digital assessment program more positively than male students. According to the survey, most of the students are considering using digital dentistry products in their professional lives in the future. It was concluded that the use of digital dentistry applications in their education improves the quality of education