Sigara kullanmayan tip 2 diyabetlilerde akdeniz diyeti uyumu ile diyetsel ileri glikasyon son ürünü alımı arasındaki ilişki
The relationship between mediterranean diet compliance and dietary advanced glycation end product intake in non-smoking type 2 diabetics
- Tez No: 666603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 19-64 yaşları arasındaki çalışmaya katılmaya gönüllü sigara kullanmayan 55 kadın 41 erkek toplam 96 Tip 2 diyabetli birey ile yürütülmüştür. Çalışmanın amacı; sigara kullanmayan Tip 2 diyabetli bireylerin dAGE alımları ile Akdeniz diyeti uyumunun ve bazı biyokimyasal parametrelerin ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmada veriler anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket formu katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, bazı sağlık bilgilerini, genel beslenme alışkanlıklarını, üç günlük besin tüketim kayıtlarını, besin tüketim sıklıklarını ve miktarları, Akdeniz diyeti uyum ölçeğini içermektedir. Ayrıca katılımcıların bazı antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış ve bireylerin bazı biyokimyasal parametreleri hasta dosyalarından kendi istekleri doğrultusunda alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin ortalama yaşı 50,1±8,9 yıl; ortalama diyabet süreleri 10,8±8,2 yıldır. Çalışmada Tip 2 diyabetli bireylerin üç günlük besin tüketim kayıtlarından hesaplanan dAGE alımları değerlendirilmiş ve veriler dAGE alımlarının çeyrekliklere ayrılması ile incelenmiştir (Q111649,8 kU/gün).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a total of 96 Type 2 diabetic individuals between the ages of 19-64 who applied to the Karabük University and Research Hospital Endocrinology Clinic, who volunteered to participate in the study, 55 females and 41 males. Purpose of the study; To evaluate the relationship between dAGE intake of non-smokers with Type 2 diabetes and Mediterranean diet compliance and some biochemical parameters. In the study, the data were collected using a questionnaire form and face to face interview technique. The questionnaire includes sociodemographic characteristics of the participants, some health information, general nutritional habits, three-day food consumption records, food consumption frequency and Mediterranean diet compliance scale. In addition, some anthropometric measurements of the participants were taken by the researcher, and some biochemical parameters of the individuals were taken from the patient files according to their own requests. The average age of the individuals participating in the study was 50.1 ± 8.9 years; the average duration of diabetes is 10.8 ± 8.2 years. In the study, the dAGE intake calculated from the three-day food consumption records of individuals with Type 2 diabetes was evaluated and the data were analyzed by dividing the dAGE intake into quarters (Q1 11649.8 kU / day).