İşletme hedefleri ve rekabet üstünlüğü ilişkisinde Endüstri 4.0'ın rolü: Sanayi işletmeleri araştırması
The role of Industry 4.0 on the relationship between company objectives and competitive advantage: A research in industrial enterprises
- Tez No: 666610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Sanayinin dijitalleşmesi olarak özetlenen Endüstri 4.0 hem işletmeleri hem de rekabet ortamını şüphesiz etkilemektedir. İşletmelerin bu yeni düzene ayak uydurmaları yönünde yaptıkları hazırlıkları, rekabet avantajı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu gerçekten hareketle; işletme hedefleri ve rekabet üstünlüğü ilişkisinde Endüstri 4.0'ın rolü nicel araştırma deseninde tasarlanmış bu çalışma ile araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle literatür kapsamlı olarak incelenmiştir. Literatür ışığında araştırmanın teorik modeli ve araştırma hipotezleri netleştirilmiştir. Literatüre dayalı olarak bağımlı ve bağımsız değişkenleri ölçmeye ilişkin uygun ölçekler belirlenip, veri toplama aracı olarak anket formu oluşturulmuştur. Uzman değerlendirmesi ve pilot uygulamaların akabinde basit tesadüfi yöntemle Konya'da üretim gerçekleştiren sanayi işletmeleri çalışanlarından 387 geçerli geri dönüş elde edilmiştir. Araştırmada ileri sürülen teorik model ve hipotezleri test etmek amacıyla, tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi yol analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları araştırmada ileri sürülen hipotezi desteklemiş olup işletme hedefleri ve rekabet üstünlüğü ilişkisinde Endüstri 4.0'ın anlamlı bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, described as the digitalization of the industry, that undoubtedly affects both businesses and the competitive environment. The preparations of the businesses to adapt this new era has great importance in terms of competitive advantage. In this perspective; the role of Industry 4.0 in the relationship between business objectives and competitive advantage has been researched by quantitative research design method. Previous studies and opinion reviewed in the literature within the scope of the research subject. The theoretical model of the research and research hypotheses are proposed based on literature review. Based on the literature, convenient scales were determined for measuring dependent and independent variables. As a data collection tool a questionnaire form was created. Following the expert evaluation and pilot applications, 387 valid surveys were obtained from the employees of the industrial enterprises in city of Konya which was selected by simple random method. Theoretical model and hypotheses were tested by descriptive statistics, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling path analysis techniques. Research results, supported the purposed hypothesis that Industry 4.0 has a significant effect on the relationship between business objectives and competitive advantage.