Otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuğu olan annelerin yaşam kalitelerinin, yaşadıkları sorunların ve ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of quality of life, problems and needs of mothers with children with autism spectrum disorder
- Tez No: 666613
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğu olan annelerin yaşam kalitelerinin, yaşadıkları sorunların ve ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma hem nitel, hem de nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma desen yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde yaşayan ve otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğu olan 400 annenin dâhil edilmiştir. Araştırmada, annelerin yaşam kalitelerinin incelenmesi amacı ile, Eapen ve ark. (2014) tarafından bozukluğa özgü olarak geliştirilmiş Genel bilgi formu, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi- Anne Baba sürümü ve Anne görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan anneler arasından, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi puan ortalaması en düşük olan anneden başlanarak, anneler sıra ile görüşmeye davet edilmişve uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış“Anne Görüşme Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the quality of life, problems and needs of mothers with children diagnosed with autism spectrum disorder. The research was conducted with the mixed design method, in which both qualitative and quantitative research methods were used together. The study included 400 mothers with children with autism spectrum disorder living in Ankara city center. In the study, to examine the quality of life of mothers, Eapen ve ark. (2014), the general information form developed specifically for the disorder, the Quality of Life in Autism Questionnaire-Parent version and the Mother interview form were used. Among the mothers who participated in the study voluntarily, starting from the mother with the lowest average score in the Quality of Life in Autism Questionnaire, mothers were invited to interview in turn, and the semi-structured“Mother Interview Form”prepared by the researcher was used by taking expert opinions.