Orta gelir tuzağı gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme: Türkiye örneği
Middle incoma trap a study on developing countries: The case of Turkey
  1. Tez No: 504092
  2. Yazar: AHMET MENCÜTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Orta Gelir Tuzağı, en genel tanımı ile ekonomik olarak iyileşme dönemlerine girip orta gelir seviyelerine ulaşan fakat uzun yıllar boyunca orta gelir seviyelerinde kalıp yüksek gelir grubuna sıçrayamayan ülkeleri belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında meydana gelen gelir farklılıklarının giderek daha da artması, orta gelir tuzağı konusunun sık sık gündeme gelmesi ve daha fazla tartışılmasını sağlamıştır. Bu çalışma ile gelişmekte olan ülkelerin orta gelir tuzağında hangi şartlar altında kaldıkları ve matematiksel olarak bu ölçümlerin nasıl hesaplandığından bahsedilmiştir. Özellikle 1990'lardan günümüze kadar olan süreçte orta gelir üzerine yapılan araştırmalardan yararlanılarak ve ülkelerin kendi siyasi ve sosyal durumları da göz önünde bulundurularak mikro ve makro ekonomik verileri incelenmiştir. Birinci bölümde, orta gelir tuzağının genel olarak tanımı yapılarak matematiksel olarak nasıl hesaplandığından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, gelişmekte olan ülkelerin orta gelir tuzağına takılma şartları; Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkeler örneklendirilerek tartışılmıştır. Ayrıca orta gelir tuzağından kurtulan ülkelerin uyguladıkları politikalar Güney Kore, Finlandiya gibi ülkeler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. İlaveten, büyüme teorilerinin orta gelir tuzağı ile ilişkisi ortaya konarak Türkiye açısından orta gelir tuzağı ele alınmıştır. Son bölümde ise, yapılan ampirik çalışmalar sonucunda üst-orta gelir grubunda yer alan ülkeler incelenmiş, orta gelir tuzağına yakalanıp yakalanmadıkları belirlenmiş ve OGT' den kurtulmak ya da OGT' ye yakalanmamak için yapmaları gerekenler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Middle income trap, in the most general definition, it is used to specify countries that have entered economic recovery periods and reached middle income levels but have remained at middle income levels for many years and cannot leap to high income groups. The steadily increasing income disparities between developed and developing countries have made it possible for the middle-income trap to be on the rise and discussed more often. In this study, it is mentioned that how the developing countries are under the conditions at middle income decline and mathematically how these metrics are calculated. Micro-economic data have been examined especially by taking advantage of researches on middle income from the 1990s to the present day and taking into consideration the political and social situations of the countries. In the first chapter, the general definition of the middle income is defined and it is mentioned that how the mathematical calculations of the middle income are made. In the second chapter, the conditions of the emerging countries to stick to the middle income bracket have been discussed by giving example countries such as China, Brazil and India. Moreover, the policies applied by the countries that survived the middle income bracketing were examined considering countries such as South Korea and Finland. In addition, the middle-income trap is discussed with the growth theories and handled Turkey dealt with middle-income trap In the last part, as a result of the empirical studies, the countries in the upper-middle income group were examined and it was determined that they were not caught up in the middle income bracket and analyzed what they have to do to get rid of MIT or not get caught MIT.