Production and characterization of 316l and 316l/SİC hollow fiber membranes sintered in various atmospheres
Farklı atmosferlerde sinterlenmiş 316l ve 316l / SİC içi boş fiber membranların üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 666616
  2. Yazar: EZGİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ERTUĞRUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Paslanmaz çelik içi boş fiber membranlar, çevre, kimya ve atık arıtma endüstrilerinde gaz ve sıvı ayrıştırmaları veya partikül filtresi olarak kullanılır. Seramik içi boş fiberlerin yük kapasitesi ve kırılganlığı bu uygulamalar için bir sorundur. Son 5 yılda özellikle paslanmaz çelik membranlarla ilgili çalışmalar artmış ve 300 MPa ve üzeri eğilme mukavemetine, iyi gaz geçirgenliğine ve filtrasyon performansına sahip malzemeler üretilmiştir. Bu tezin amacı, farklı toz boyutlarında, kompozit içeren farklı kompozisyonlarda ve farklı sinterleme atmosferlerinde (argon ve azot/hidrojen) içi boş fiber membranlar üretmek ve üstün özelliklere sahip içi boş fiber membranların morfolojik ve mekanik özelliklerini detaylı olarak incelemektir. Bu çalışmada, gözenekli 316L ve kompozit (316L+SiC) içi boş fiber membranlar kuru-yaş eğirme yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve argon ve hidrojen/nitrojen olmak üzere iki farklı sinterleme atmosferi kullanılarak sinterlenmiştir. Kimyasal bileşimler, elektriksel direnç, gaz geçirgenliği, gözenek miktarı, ortalama gözenek boyutu ve gözenek şekli ve dağılımını elde etmek için sinterleme atmosferlerinin ve yöntemlerinin, farklı parçacık boyutlarının ve farklı bileşimlerin numuneler üzerindeki etkileri karakterize edilir. İçi boş fiberler daha sonra mekanik özelliklerini belirlemek için 3 noktalı bir eğme testine tabi tutulur. Çalışma sonuçları, içi boş elyaf numunelerinin homojen boşluklu yapı ve şekle sahip olduğunu göstermektedir. İnce ve karışık partikül boyutlu numuneler daha iyi özellikler verir. N2/H2 atmosferinde sinterlenmiş numuneler, Ar atmosferinde sinterlenmiş 316L numunelere göre daha yüksek yoğunluk ve daha düşük elektrik direnci sağlar.
Özet (Çeviri)
Stainless steel hollow fiber membranes are used as supports or particle filters for gas and liquid seperations, wastewater purification materials in environmental, chemical and waste treatment industries. The load capacity and brittleness of ceramic hollow fibers is a problem for these applications. Therefore, studies on especially stainless steel membranes increase over the past 5 years, and materials having bending strength of 300 MPa and above, good gas permeability and filtration performance have been produced as a result of these studies. The aim of the thesis is to produce hollow fiber membranes in different powder sizes, different compositions including composites and different sintering atmospheres (argon and nitrogen/hydrogen), and to examine in detail the morphological and mechanical properties of hollow fiber membranes with superior properties. In present study, porous 316L and composite (316L+SiC) hollow fiber membranes have been prepared using the dry–wet spinning process, based on phase inversion and sintered by using two different sintering atmospheres. The effects of sintering atmospheres and methods, different particle size and different compositions on samples are characterized to obtain chemical compositions, electrical resistivity, gas permeability, pore amount, average pore size and pore shape and distribution. The hollow fibers are then subjected to a 3-point bending test to determine their mechanical properties. Results of the study show that hollow fiber samples have homogeneous hollow structure and shape. Fine and mixed particle size samples give better properties. N2/H2 sintered samples give higher densification and lower electrical resistivity than Ar sintered 316L samples.