Optik cımbız yardımı ile kan hücrelerini yakalamak
Trapping blood cells via optical tweezer
  1. Tez No: 666646
  2. Yazar: BAHA CANGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ KOLKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda, özellikle kök hücre üzerine yapılan çalışmaların artması ve küresel pandeminin getirdiği sağlık krizi, kan bileşenlerinin tedavi amaçlı kullanılmasını yaygınlaştırdı. Kan hücrelerinin ayrıştırılması, gruplanması, sayılması, manipüle edilmesi gibi uygulamaların önemi de bu duruma bağlı olarak artmıştır. Optik cımbız tekniği, kan hücreleri için etkili ve güvenli bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz çalışmada, optik cımbız deney düzeneğinin kurulması için gereken optik elemanlar ile hücreler üzerine uygulayacağı kuvvetlerin hesapları yapılarak teorik altyapı hazırlanmış, gerçekleştirilen laboratuvar deneylerinde ise tam kan preparatı üzerinde farklı hücrelerin yakalanması uygulaması gösterilmiştir. Laboratuvar uygulamaları esnasında, su ile seyreltilmiş tam kan preparatları içerisinde öncelikli olarak büyüklükleri 0.5 µm olan trombosit hücreleri, f3 merceği d5=280mm mesafesinde iken yakalanmıştır. Daha sonra büyüklükleri 10 µm olan lökositler ve 8 µm çapında olan eritrositler üzerinde, farklı d5 mesafelerinde uygulamalar yapılmış ve deney sonuçları ile teorik hesaplar karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler, lazer optik cımbızın, şekilleri ideal küre olmayan kan hücrelerinin yakalanabilmesinde etkili olduğunu; bunun yanı sıra tek bir düzenekte, aynı örnek içerisindeki farklı kan hücrelerinin lazer odağı değiştirilerek cımbızlanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of blood components for therapeutic purposes significantly increased due to many studies on stem cells and the health crisis caused by the global pandemic. Applications such as sorting, grouping, counting, manipulating blood cells has gained value due to this situation. The optical tweezers stand out as an effective and safe option for blood cells. In this study, the theoretical background was prepared by calculating the optical elements required for the establishment of the optical tweezer setup and the forces to be applied on the cells. Then the application of trapping different cells on the whole blood preparate was demonstrated in the laboratory experiments. During the laboratory applications, primarily thrombocyte cells with a size of 0.5 µm in whole blood preparate which was diluted with water were trapped while f3 lens was at d5 = 280 mm. Later, applications at different d5 distances were performed on leukocytes with a size of 10 µm and erythrocytes with a diameter of 8 µm, and the experimental results were compared with theoretical calculations. Experiments show that laser optical tweezers are effective in trapping blood cells whose shapes are not ideal spheres; also, in a single setup, different blood cells in the same sample can be tweezed by changing the laser focus.