Yurtta kalan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve obezite durumlarının incelenmesi
Investigation of nutrition habits and obesity status of university students staying in dormitories
- Tez No: 666683
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma üniversite eğitimi için, Balıkesir kredi yurtlar kurumu, Hasan Basri Çantay erkek öğrenci yurdunda kalan 18-32 yaş arası, araştırmaya katılmayı kabul eden, gönüllü 134 erkek öğrencinin beslenme alışkanlıkları ve obezite durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya kaynak teşkil eden anket verileri 2020 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmıştır. Veriler online anket yöntemi ile elde edilmiştir. Toplam 39 adet sorudan oluşan anket formunda yaş, kilo, boy, sağlık durumu, sigara ve alkol kullanım durumu, uyku düzeni, fiziksel aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları, su ve tuz tüketim bilgileri, öğün düzeni, besinleri tüketim sıklıkları ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırmaya katılan erkek öğrencilerin yaşları 18- 32 arası değişmekte olup ortalama 22.2 ± 2.4 yıl, ağırlık durumlarının ortalaması 76.70 ±11.99 kg'dır. Boy ortalamalarının ise 177.56 ± 6.65 cm'dir. BKİ ortalamalarının 24.3 ± 3.59 kg/m2 aralığında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional habits and obesity status of 134 volunteer male students who agreed to participate in this study, between the ages of 18-32, staying in Balıkesir Credit Dormitories Institution, Hasan Basri Çantay Male Student Dormitory for university education. The survey data, that is the source of the research, were collected in June, July and August 2020. The data were obtained by online survey method. The questionnaire form included 39 questions in total, such as age, weight, height, health status, smoking and alcohol use status, sleep patterns, physical activity levels, nutritional habits, water and salt consumption information, meal pattern, and frequency of food consumption. The ages of the men participating in the study ranged between 18-32, with an average of 22.2 ± 2.4 years and with an average weight of 76.70 ± 11.99 kg. The average height was 177.56 ± 6.65 cm and the average BMI was 24.3 ± 3.59 kg / m2 .