Migrenli bireylerde manuel lenf drenajının etkinliğinin incelenmesi
The investigation of the effectiveness of manual lymph drainage in individuals with migraine
  1. Tez No: 666684
  2. Yazar: BETÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız migren hastalarında Manuel Lenf Drenajı (MLD) ve Konnektif Doku Masajı (KDM) tedavilerinin, boyun ağrı ve disabilitesi, uyku kalitesi, ağrı eşiği ve şiddeti, depresyon ve yaşam kalitesi etkinliği incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 38,22±11,99 yıl olan 18-65 yaş aralığında 40 migrenli birey dahil edildi. Bireylerin boyun ağrıları Boyun Ağrı ve Disabilite Skoru (BADS) ile, basınç algıları ve ağrıya hassasiyetleri algometre ile, depresyon düzeyleri Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile, yaşam kaliteleri Kısa Form 36 (SF-36) ile, uyku kaliteleri Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ile, baş ağrıları ise Visüel Analog Skala (VAS) ile ve tedavi öncesi ve sonrası 15 gün boyunca ağrı günlüğü tutularak değerlendirildi. Bireyler daha sonra randomize olarak MLD (n:25) ve KDM (n:25) grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba da 6 hafta boyunca haftada 2 gün 45 dk uygulama yapıldı ve uygulamalar öncesinde ve 6 hafta sonunda gruplar değerlendirildi. Tedavi sonrasında her iki grupta da PUKİ, BDE, VAS ölçeklerinde ve toplam ilaç sayısı ile ağrılı gün sayısında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma meydana gelirken, ağrı eşiğinde artış olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to examine the effectiveness of manual lymph drainage and connective tissue massage treatments on neck pain and disability, sleep quality, pain threshold and severity, depression and quality of life. Fourty individuals with migraine between the ages of 18-65 with a mean age of 38.22 ± 11.99 years were included in the study. Individuals' neck pains were determined with Neck Pain and Disability Score (BADS), pressure perception and sensitivity to pain with algometer, depression levels with Beck Depression Inventory (BDI), quality of life with Short Form 36 (SF-36), sleep quality with Pittsburg Sleep Quality Scale (PUKİ), headaches were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS) and by keeping a pain diary for 15 days before and after treatment. The individuals were then randomly divided into two groups as MLD (n: 25) and KDM (n: 25) groups. Both groups were treated for 45 minutes, 2 days a week for 6 weeks, and the groups were evaluated before the applications and at the end of 6 weeks. After the treatment, there was a statistically significant decrease in PSQI, BDI, VAS scales and total number of drugs and painful days and increase in pain threshold was detected for both groups.