Spor lisesi öğrencilerinin yaşam kalitesi düzeyinin incelenmesi
Examining the level of life quality of sports HİGH school students
  1. Tez No: 666698
  2. Yazar: FARUK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmada, Mardin İli Kızıltepe İlçesinde bulunan Spor Lisesi öğrencilerinin okullarının yaşam kalitesine dair algılarının cinsiyet ve öğrenim görülen sınıf değişkenine göre değişim gösterip göstermediğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Örneklem grubu Spor Lisesi'nde öğrenim görmekte olan 120 kadın, 359 erkek olmak üzere 479 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılmıştır. Ölçek;“fiziksel sağlık”,“duygusal işlevsellik”,“sosyal işlevsellik”ve“okul işlevselliği”olmak üzere 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada cinsiyet değişkenine göre ölçeğin“duygusal işlevsellik”alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Öğrenim görülen sınıf değişkenine göre ölçeğin“fiziksel sağlık”ve“duygusal işlevsellik”alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. 9. sınıf öğrencilerinin“fiziksel sağlık”alt boyutu puanları diğer sınıflara göre düşük;“duygusal işlevsellik”alt boyutu puanlarının ise diğer sınıflara göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; bütün öğrencilerin okul yaşam kalitesi algılarının orta seviyede olduğu gözlenmiştir. Okul yaşam kalitesi algılarında cinsiyetler arası anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Okul yaşam kalitesi ile öğrenim görülen sınıf değişkeni arasında ölçeğin alt boyutlarında farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal whether the perceptions of the students of Sports High School in Kızıltepe District of Mardin on the quality of life of their schools vary according to gender and the variable of the grade they are educated. The sample group consists of 479 students, 120 females and 359 males, studying at the Sports High School. The Personal Information Form and the Children's Quality of Life Scale (PedsQL) were used to collect the data. Scale; It consists of 4 sub-dimensions:“physical health”,“emotional functionality”,“social functionality”and“school functionality”. A statistically significant difference was found between the“emotional functionality”sub-dimension of the scale according to the gender variable. A statistically significant difference was found between the“physical health”and“emotional functionality”sub-dimensions of the scale according to the variable of the class of education.“Physical health”sub-dimension scores of 9th grade students are lower than other grades; The scores of the“emotional functionality”sub-dimension were found to be higher than other classes. As a result; It was observed that the school life quality perceptions of all students were at a medium level. There were no significant gender differences in perceptions of school life quality. Differences were observed in the sub-dimensions of the scale between the school life quality and the classroom variable.