Kuadrilateral yüzeyi ilgilendiren asetabulum kırıklarının tedavisinde stoppa veya ilioinguinal yaklaşımla açık redüksiyon ve internal fiksasyon yapılan hastaların fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Functional and radiological results of patients who have open reduction and i̇nternal fixation with stoppa or ilioinguinal approach in the treatment of acetabulum fractures relating to the quadrilateral surface
  1. Tez No: 666700
  2. Yazar: AGIL HANIFAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimize kuadrilateral yüzey kırığının eşlik ettiği asetabulum kırığı nedeniyle yatırılan, modifiye Stoppa veya ilioinguinal insizyonlar ile cerrahi tedavi edilen hastaların fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, kliniğimizde 2014-2019 yılları arasında kuadrilateral yüzeyi ilgilendiren asetabulum kırığı sebebiyle başvurup cerrahi tedavi edilen hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar yapılan insizyonlara göre Modifiye Stoppa ve İlioinguinal olarak 2 çalışma grubuna ayrıldı. Hastaların demografik verileri, travma şekli, travmaya bağlı ek kırık varlığı, travma sonrası ne zaman cerrahi operasyona alındığı operasyon süresi, verilen kan ve kan ürünleri, operasyon sonrası komplikasyonlar hasta epikrizlerinden ve hastane bilgi sisteminden bakılarak kayıt edildi. Judet ve Letournel sınıflamasına göre asetabulum kırığının tipi, Görüntü Saklama ve İletişim Sistemlerindeki (PACS) radyografiler ve tomografiler taranarak sınıflandırıldı. Hastaların postoperatif redüksiyon kalitesi ve takiplerdeki radyolojik değerlendirmeleri Matta'nın redüksiyon kalitesi ve Matta'nın Radyolojik Evreleme sistemine göre yapıldı. Fonksiyonel sonuçlar Harris kalça skoru ve Merle d'Aubigne ve Postel klinik skorlama sistemi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza en az 12 ay izlemi olan 18 yaş üstü 32 hasta dahil edildi. Hastaların %53,1 (n=17) Modifiye Stoppa insizyonu ile %46,9 (n=15) ise İlioinguinal insizyonla ameliyata alındı. Hastalarımızın % 21,9 (n=7) kadın , % 78,1 (n=25) erkek idi. Yaş ortalaması MS grupta 41,76 yıl, İİ grupta ise 46,20 yıl olarak bulundu. MS grupta ortalama operasyon süresi 199,71 dk, SS(Standart Sapma) 23,283 İİ grupta ortalama operasyon süresi 293 dk, SS 30,752 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the functional and radiological results of patients hospitalized in our clinic due to acetabulum fracture accompanied by quadrilateral surface fracture and treated surgically with modified Stoppa or Ilioinguenal approaches. Material and method: In our study, patients who were admitted to our clinic for acetabular fracture involving the quadrilateral surface between the years of 2014-2019 and were treated surgically were retrospectively reviewed. According to surgical approach to the patients were divided into 2 study groups, Modifie Stoppa and Ilioinguinal. By observing and searching the patients epicrisis and using the hospital data system the demographic data of the patients, the type of trauma, the presence of additional fractures due to trauma, the time of operation after the trauma, the blood and blood products given, and the postoperative complications were recorded . According to the Judet and Letournel classification, the type of acetabulum fracture was classified by evaluating the radiographs in the Picture Archiving and Communication Systems (PACS). Post-operative reduction quality and radiological evaluations of the patients in follow-up were made according to Matta's reduction quality and Matta's Radiological Staging system. Functional results were evaluated with Harris hip score and Merle d'Aubigne and Postel clinical scoring system. Findings: Over 18 years thirty-two patients over who were followed for during the least 12 months were included in our study. 53.1% (n17) of the patients were operated with Modifie Stoppa approaches and 46.9% (n15) with ilioinguinal approaches. 21.9% (n7) of our patients were female and 78.1% (n25) were male. The average age was 41.76 years in the MS group and 46.20 years in the II group. The mean operation time was 199.71 minutes SD (Standard deviation) 23,283 in the MS group and 293 minutes SD 30,752 in the II group.