Short term follow-up of nasolabial growth in patients with cleft lip and palate treated with nasoalveolar molding
Nazoalveolar şekillendirme ile tedavi edilmiş dudak damak yarıklı bireylerde nazolabial büyümenin kısa süreli takibi
- Tez No: 666701
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı nazoalveoler şekillendirme (NAŞ) ve primer dudak ve burun operasyonu ile tedavi edilmiş tam tek taraflı dudak damak yarıklı (DDY) hastalarda kısa süreli nazolabial değişikliklerin değerlendirilmesi ve sağlıklı bireyler ile nazolabial özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma grubu, tam tek taraflı DDY'li 20 bireyden (yaş ortalaması:20.60 ± 9.00 ay) oluşurken, kontrol grubu sağlıklı 12 çocuktan (yaş ortalaması:20.83 ± 8,96 ay) oluşmaktadır. Çalışma grubundaki bireylerin üç boyutlu stereofotogrametrik kayıtları primer dudak operasyonu sonrası ilk randevuda (T0) ve ilk kayıtlardan yaklaşık 1 yıl sonra (T1) ve kontrol grubunda da aynı zaman aralıklarında alınmıştır. Nazolabial ölçümler 3B yüz fotoğrafları üzerinde yapılmış ve istatistiksel analizler uygulanmıştır. T0'da, DDY'li bireyler kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yarık taraftaki nostril genişlik ve çevresinin, alar uzunluk ve genişliğinin anlamlı olarak daha uzun olduğu gözlemlenirken, üst dudak transversal uzunluğu, filtrum ve medial dudak uzunluklarının daha kısa olduğu saptanmıştır (p0.05). Nazal taban genişliği, alar uzunluk, nostril genişlik ve yükseklik oranları DDY'li bireylerde belirgin bir asimetri göstermiştir (p0.05). T0 -T1 döneminde, her iki grupta da benzer büyüme değişiklikleri meydana gelmiştir. Sonuç olarak, tek taraflı DDY'li çocukların sağlıklı çocuklara göre daha düz bir yüz profiline sahip olduğu ve nazolabial bölgelerinin daha asimetrik olduğu görülmüştür. Primer tedavilerden sonraki 1 yıllık takip döneminde, tek taraflı DDY'li bireylerin nazolabial büyümeleri sağlıklı bireylerinkine benzer bulunmuş ve nüks gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study was to evaluate the short-term longitudinal nasolabial changes of patients with complete unilateral cleft lip and palate (CUCLP) treated with nasoalveolar molding (NAM) and primary cheilorhinoplasty and to compare the nasolabial characteristics with that of healthy individuals. The study group comprised 20 patients with CUCLP (mean age: 20.60 ± 9.00 months) whereas the control group included 12 children without UCLP (mean age: 20.83 ± 8.96 months). Three-dimensional (3D) stereophotogrammetric records of the study group were taken at the first visit after primary surgeries (T0) and approximately 1 year after the first record (T1). Same records were taken at a similar time interval in the control group. Nasolabial measurements were performed on 3D facial images and statistical tests were performed. At T0, on the cleft side, nostril width and perimeter, alar length and width were significantly greater whereas upper lip transversal length, philtrum and medial lip height were shorter in the UCLP group compared to the control group (p0.05). Nasal base width, alar length, nostril width and height ratios showed significant asymmetry in the UCLP group (p0.05). From T0 to T1, comparable growth changes occurred in both groups. To conclude, children with UCLP had flatter facial profile and more asymmetry in the nasolabial region compared to healthy children. During 1 year of observation period following primary treatments, the nasolabial growth of the patients with UCLP was similar to normal growth, without any relapse.