Genç yetişkinlerde sigara içme ve ağız bakım alışkanlıklarının arayüz çürük görülme ve DMFT durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking and oral care habits on aproximal caries and DMFT status in young adults
  1. Tez No: 666702
  2. Yazar: MELTEM BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Sigaranın hem genel sağlık hem de ağız sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Sigaranın diş çürüğü ve sonuçlarına etkisi henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu çalışma ile sigara içme ve ağız bakım alışkanlıklarının çürük, arayüz çürük, kayıp ve dolgulu diş sayısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Çalışmamızda 18-30 yaş aralığında 550 birey değerlendirilmiştir. Bireyler hem oral hijyen durumları hem de sigara içme alışkanlıklarına göre 4 gruba ayrıldı. Bireylerin sosyodemografik bilgileri, ağız bakım alışkanlıkları, sigara içme alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıklarını incelemek amacıyla anket formları dolduruldu. Bireylerin ağız içi muayeneleri, ayna ve sond kullanılarak, ünit ışığı altında yapıldı. Radyografik muayeneleri için mevcut panoramik ve bite-wing radyograflar kullanıldı. Bireylerin DMFT, çürük, arayüz çürük, kayıp ve dolgulu diş sayıları hesaplandı. Elde edilen veriler gruplar arasında ve risk faktörlerine göre istatistiksel olarak incelendi. İstatistiksel değerlendirme Windows ortamında SPSS (IBM SPSS Statistic 25.0) programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The negative effects of smoking on both general health and oral health are known. The effect of smoking on tooth decay and its consequences has not been clarified yet. In this study, it is aimed to evaluate the effect of smoking and oral care habits on decay, aproximal decay, loss and the number of filled teeth. Method: In our study, 550 individuals between the ages of 18-30 were evaluated. Individuals were divided into 4 groups according to their oral hygiene status and smoking habits. Questionnaires were filled in to examine the sociodemographic information, oral care habits, smoking habits and nutritional habits of the individuals. Intraoral examinations of the individuals were performed using a mirror and a sondate under the light of the unit. Existing panoramic and bite-wing radiographs were used for radiographic examinations. The number of DMFT, caries, aproximal caries, missing and filled teeth were calculated. The data obtained were analyzed statistically between groups and according to risk factors. Statistical evaluation was made using SPSS (IBM SPSS Statistic 25.0) program in Windows environment.