Çevre bilincinin oluşturulmasında çevre hareketlerinin etkisi: Bartın-Amasra örneği
The effect of environmental movements in creating environmental awareness: The case of Bartın-Amasra
  1. Tez No: 666732
  2. Yazar: ALİ DENİZ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsanların üretim ve tüketim faaliyetleri sonucu ortaya çıkan çevre sorunları, dünyanın geleceğini tehdit etmektedir. Su, hava ve toprak kirliliği, iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, ormansızlaşma, endemik hayvan ve bitki türlerinin yok olması yaşanan çevre sorunlarına örnek olarak sayılmaktadır. Çevre sorunlarına karşı alınacak önlemlerden biri insanlarda çevre bilincinin oluşturulmasıdır. Çevre hareketlerinin, çevre bilincinin oluşmasında etkili olduğu düşüncesi araştırmanın hipotezidir. Bu bağlamda çevre bilinci ve çevre hareketleri konularında teorik çerçeve oluşturularak, Bartın-Amasra'da yapılan alan araştırması ile bu düşüncenin sınanması amaçlanmıştır. Tezin teorik kısmının oluşturulmasında eleştirel literatür taraması yönteminden yararlanılmış, Bartın-Amasra'da yapılan alan araştırmasında ise anket yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucu çevre hareketine katılım oranının %61,25 olduğu görülmüştür. Ayrıca, termik santrale karşı ortaya çıkan çevre hareketlerinin, katılımcıların çevreye yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediğine dair anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental issues arising from the production and consumption activities of humans are threaten the future of the Earth. Water, air and soil pollution, climate change, depletion of natural resources, deforestation, disappearance of endemic animal and plant species are examples of the environmental issues experienced. One of the measures to be taken against environmental issues is to create environmental awareness in humans. The hypothesis of the research is that environmental movements are effective in the creation of environmental awareness. In this regard, by establishing a theoretical framework on environmental awareness and environmental movements, the idea was tested through a field study conducted in the Amasra district of Bartın. Critical literature review method was used in forming the theoretical part of the thesis, and the survey method was used in the field research conducted in Bartın-Amasra. The findings suggest that the rate of participation in the environmental movement is 61.25%. Furthermore, significant differences were found that the environmental movements against the coal fired power plant positively affected the research participants' attitudes towards the environment.