Öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı kavramına ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi
Analysis of teacher candidates 'Attitude and behavior regarding environmental literacy concept
  1. Tez No: 729809
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı ile ilgili tutum ve davranışlarının incelenmesidir. Çevre okuryazarlığı bilincinin oluşturulmasında, çevre eğitiminin önemi çok büyüktür. Özellikle erken yaşlardaki çevre eğitimine önem verilmelidir. İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğretim programlarında çevre eğitiminin ağırlıklı olarak Fen bilimleri dersi programlarında yer aldığı görülmektedir. Çevre okuryazarlığı bilincine ve duyarlılığına sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak için bu programların, ekoloji ve çevre sorunları açısından incelenmesi, değerlendirilmesi ve hatta diğer branşların öğretim programlarına da eklenmesi çok önemlidir (Özata Yücel, Özkan,2014). Çevre okuryazarlığına yönelik farkındalık ve olumlu davranış geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalar önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu çalışma, öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığına yönelik tutumlarını ve davranışlarını ortaya koymada ve bir takım eksik ya da yanlış bilgilenme söz konusu ise bunların öğretmen adaylarının eğitimi sırasında giderilebilmesi için neler yapılabileceğini belirlemede katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine teacher candidates' attitudes and behaviors regarding environmental literacy. Environmental education is of great importance in creating environmental literacy awareness. Particular attention should be paid to environmental education at an early age. It is seen that in primary education 6th, 7th and 8th grade curricula, environmental education is predominantly included in the Science curriculum. It is very important to examine and evaluate these programs in terms of ecology and environmental problems, and even add other branches to the curriculum in order to contribute to raising individuals with environmental literacy awareness and sensitivity (Özata Yücel, Özkan, 2014). Studies that will contribute to the development of awareness and positive behavior for environmental literacy are important. This study, conducted in line with this purpose, can contribute to revealing the attitudes and behaviors of teacher candidates towards environmental literacy and to determine what can be done to eliminate some of the incomplete or incorrect information during the education of pre-service teachers.