Sıçanlarda oluşturulan hepatik iskemi reperfüzyon hasarı modelinde geraniolün etkisi
The role of geraniol on hepatic ischemia reperfusion injury model in rats
- Tez No: 666774
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEDAT DURGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Hepatik iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarı; karaciğer rezeksiyonları, travma, şok gibi durumlarda gelişebilen önemli bir klinik durumdur. Geraniol; doğada yaygın bulunan ve antioksidan, hepatoprotektif özellikleri gösterilmiş izoterpen grubu bir moleküldür. AMAÇ: Sıçanlarda deneysel karaciğer I/R hasarı oluşturarak, geraniolün hasara etkisini araştırmayı amaçladık . YÖNTEM VE GEREÇ: 350-400 gr ağırlığında, 28 adet Wistar Albino türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol grubu, I/R grubu, 50 mg/kg geraniol+ I/R grubu ve 100 mg/kg geraniol+ I/R grubu olarak 4'e ayrıldı. İskemi süreleri 15 dk, reperfüzyon süreleri 20 dk olarak belirlendi. İskemiye geraniol uygulamasının 15. dk'sında başlandı. Serumlardan ALT, AST, laktik asit ve TNF-α düzeyleri ölçüldü. Karaciğer dokularından SOD, CAT ve GPx aktivite düzeyleri ölçüldü. Karaciğer dokuları histopatolojik olarak incelendi. BULGULAR: Geraniol molekülünün intraperitoneal olarak 50 mg/kg ve 100 mg/kg uygulanmasının, AST, laktik asit ve TNF-α düzeylerini anlamlı şekilde azalttığı görülmüştür. Serum ALT düzeyinin ise 50 mg/kg uygulanan grupta anlamlı şekilde azaldığı gösterilmesine rağmen, 100 mg/kg uygulanan grupta olan azalmada anlamlılık saptanmamıştır. SOD ve GPx enzim aktivitelerinin 100 mg/kg grubunda anlamlı şekilde arttığı gösterilmiş, ancak 50 mg/kg grubunda enzim düzeylerinde artış olmasına rağmen anlamlılık saptanmamıştır. Yine CAT enzim aktivitesinin 50 mg/kg ve 100 mg/kg gruplarında artmış olduğu gösterilmesine rağmen, artış anlamlıbulunmamıştır. Suzuki skorunun, 50 mg/kg ve 100 mg/kg grubunda anlamlı şekilde azaldığı saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmada geraniol molekülünün, hepatik hasarı biyokimyasal ve histopatolojik olarak azalttığı ve antioksidan savunma enzimlerini arttırdığı gösterilmiş, böylece yapılacak geniş merkezli, kapsamlı çalışmalarla desteklenirse hepatik I/R hasarını engellemede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Geraniol, Karaciğer, İskemi/Reperfüzyon Hasarı, Oksidatif Stres
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hepatic ischemia/reperfusion (I/R) injury; It is an important clinical condition that can develop in cases such as liver resections, trauma, shock. Geraniol; is an isoterpene group molecule that is common in nature and has antioxidant and hepatoprotective properties. AİM: We aimed to investigate the effect of geraniol on damage by inducing experimental liver I/R injury in rats. METHODS: Twenty-eight male Wistar Albino rats weighing 350-400 g were used. The rats were divided into 4 groups as control group, I/R group, 50 mg/kg geraniol+ I/R group and 100 mg/kg geraniol+ I/R group. Ischemia times were determined as 15 minutes and reperfusion times as 20 minutes. Ischemia was started at the 15th minute of geraniol administration. ALT, AST, lactic acid,TNF-α levels were measured in the serums. SOD, CAT and GPx activity levels were measured from liver tissues. Liver tissues were examined histopathologically. RESULTS: It was observed that intraperitoneal administration of 50 mg/kg and 100 mg/kg geraniol molecule significantly reduced AST, lactic acid and TNF-α levels. Although it was shown that serum ALT level decreased significantly in the group administered 50 mg/kg, no significant decrease was found in the group administered 100 mg/kg. SOD and GPx enzyme activities were shown to increase significantly in the 100 mg / kg group, but no significance was found in the 50 mg / kg group, although there was an increase in enzyme levels. Although it was shown that the CAT enzyme activity increased in the 50 mg/kg and 100 mg/kg groups, the increase was not found to be significant. Suzuki score was found to be significantly decreased in the 50 mg/kg and 100 mg/kg groups. CONCLUSION: In the study, it was shown that the geraniol molecule reduced hepatic damage biochemically and histopathologically and increased antioxidant defense enzymes, so it was concluded that it could be used to prevent hepatic I/R damage if supported by large-centered and comprehensive studies. KEYWORDS: Geraniol, Liver, Ischemia/Reperfusion Injury, Oxidative Stress