Acil servise başvuran hastalara çekilen abdomen bilgisayarlı tomografilerin değerlendirilmesinde acil tıp uzmanlık öğrencilerinin tomografileri yorumlamadaki doğruluk ve güvenilirlik derecelerinin araştırılması
Investigation of accuracy and reliabilities of emergency medical expert students' interpreting of abdominal computed tomographs of emergency service patients presenting with trauma
- Tez No: 666778
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamız, acil serviste abdomen bilgisayar tomografi (BT) çekilen travma hastalarının, görüntülerinin yorumlanmasında acil tıp asistanlarının doğruluk ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya travma ile acil servise başvuran ve abdomen patolojisi düşünülerek abdomen bilgisayar tomografi çekilen 200 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 200 hastanın %33‟ü kadın ve %67‟si erkekti. Travmalı olguların medyan yaşı 40 (min:19 max:92) idi. Araştırmada hastayı muayene eden acil tıp asistanlarının BT görüntülerini değerlendirmesi istendi. Acil tıp asistanları ile radyoloji uzman hekim raporu karşılaştırıldı. Araştırmada 200 hastanın BT'si incelendi. Çalışmada travma sonucu oluşan BT görüntülerinde karaciğer laserasyonu, karaciğerde hematom, dalak laserasyonu, dalakta hematom, böbrek yaralanması, vasküler yaralanma, kemik fragmanlarında fraktür, batın içi serbest sıvı ve batın içi serbest hava değerlendirildi. Çalışma sonucunda, acil tıp asistanlarının travma ile gelen hastaların abdomen BT'sini yorumlamalarında %90.5 uyum oranı ile, iyi bir performans gösterdiği görüldü (p=0.648). Uyumluluk oranının yüksekliği acil tıp asistanlarının genellikle travma hastalarını karşılayan ve tedavi eden ilk doktor olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to determine the accuracy and reliability of emergency medicine assistants in the interpretation of images of trauma patients, who underwent abdominal computer tomography (CT) in the emergency department. 200 patients were included in our study who underwent abdominal computer tomography considering its pathology. Of the 200 included in the study, 33% were women and 67% were men. The median age of the patients with trauma was 40 (min:19 max:92). In the study, it was requested to watch the CT images of the emergency medicine residents who examined the patient. Emergency medicine residents and radiology specialist reports were compared. 200 CT's were examined in the study that liver laceration, liver hematoma, splenic laceration, splenic hematoma, vascular injury, bone fragments fractures, free intraabdominal fluid and gas were evaluated. As a result of of the study, it was observed that emergency medicine residents performed well in interpreting CT of patients with trauma, with a 90.5% agreement rate (p = 0.648). The high rate of compliance can be explained by the fact that emergency medical assistants are usually the first doctors to meet and treat trauma patients.