Limit monomial groups
Limit monomial gruplar
  1. Tez No: 666798
  2. Yazar: SEZEN BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, sonlu dereceli tam monomial gruplardan kati köşegen tipindeki gömmelerle elde edilen monomial gruplar çalışılmıştır. Sonlu dereceli tam monomial gruplardan kati köşegen tipindeki gömmelerle elde edilen direkt limit grubuna limit monomial grup denir. Değişmeli gruplar üzerindeki limit monomial grupların normal altgrup yapısı çalışılmıştır. Rasyonel sayıların tamsayıları içeren altgrupları, limit monomial grubun taban altgrubu kullanılarak sınıflandırılmıştır. Limit monomial gruplarda ayrışma problemi çalışılmıştır. Sonlu dereceli tam monomial gruplar kullanılarak, limit monomial grupların taban altgrubu üzerinde ayrıştığı gösterilmiştir ve seçilen gruba ve Steinitz sayısına bağlı olarak, taban altgrubunun sayılamaz sonsuz sayıda tümleyeni olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bütün tümleyen altgrupları bulmak için, limit monomial grubun üzerine kurulduğu grubun sonlu simetrik gruplardan köşegen tipindeki gömmelerle oluşturulmuş simetrik grubu içermesi gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monomial groups, which are obtained by using strictly diagonal embeddings of complete monomial groups over a group of finite degree, are studied. The direct limit of complete monomial groups of finite degree with strictly diagonal embeddings is called limit monomial group. Normal subgroup structure of limit monomial groups over abelian groups is studied. We classified all subgroups of rational numbers, containing integers, by using base subgroup of limit monomial groups. We also studied the splitting problem in limit monomial groups. Using the facts in the case of complete monomial groups of finite degree, we prove that limit monomial group splits over its base group and there are uncountably many complements of the base group in limit monomial group, depending on the group and Steinitz number. Moreover, to classify all complements of the base group up to conjugacy, we prove that the group, over which limit monomial group set, contains diagonal direct limit of finite symmetric groups.