A study on improving EFL learners' listening skills through Education Informatics Network (EBA) and identifying learners' perceptions towards the platform
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) vasıtasıyla dinleme becerilerinin geliştirilmesi ve öğrenenlerin bu platform hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 666799
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dil öğretim ve öğrenim çevresi yönünü modern yaklaşımlardan post modern yaklaşımlara çevirmiş bulunmaktadır. Bunun sebebi olarak post modern yaklaşımların öğrenme ve öğrenen merkezli olması, katılımcı, destekleyici, dijital, global, bireysel olmasının yanı sıra zaman ve mekan yönünden esnek olması gösterilebilir (Uzun, 2012). Bunlar göz önüne alındığında bu çalışma Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla öğrencilerin dinleme becerilerini geliştirmeyi ve öğrencilerin EBA platformu hakkındaki algılarını belirlemeyi amaç edinmiştir. Çalışma 44 tane 6.sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar deney ve kontrol grubu adı altında ikiye ayrılmıştır ve her bir grup 22 kişiden oluşmaktadır. Deney grubu dinleme becerilerini geliştirmek için EBA platformunda bulunan materyalleri kullanırken, kontrol grubu ders kitabının dinleme metinlerini kullanmıştır. Çalışmada yarı-deneysel araştırma yöntemi kullanılıp, nicel veri toplamak için ön test-son test tekniği uygulanmıştır. Nitel veri toplamak, öğrencilerin platform hakkındaki algılarını anlamak için, son test sonuçlarına göre 5 başarılı ve 5 başarısız öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Nicel veriler IBM SPSS 21 ile analiz edilirken, niteliksel veriler daha ileri düzeyde anlaşılması için kodlama yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucuna göre EBA kullanımı gruplar arasında istatistiki olarak önemli derecede fark yaratmış olup, öğrenciler platforma dair eğlenceli, çekici ve motive edici olduğu yönünde olumlu görüşler bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Language teaching environment changed its direction from utilizing modern approaches to the postmodern approaches since the postmodern approach is learning and learner-oriented, participatory and contributory, individualized, global, digitalized and flexible in terms of time and place (Uzun, 2012). Considering these, the current study aims to utilize Education Informatics Network (EBA) in order to improve learners' listening skills and identify their thoughts about the platform. The participants of the study were 44 6th grade students in a state school. They were divided into two groups as the experimental and control group. Both of them consisted of 22 students. While the experimental group made use of the EBA materials to study listening, the control group utilized course book materials. The mixed-method one group research design was adopted and the pre-test-post-test technique was applied to gather quantitative data in order to understand achievement differences between the groups and see whether a significant difference occurred or not. In addition, semi-structured interviews were conducted with 5 successful and 5 unsuccessful participants of the experimental group to gather qualitative data to investigate learners' perceptions towards the course and the EBA platform. The quantitative data were analyzed through IBM SPSS 21 while the qualitative data were put into coding for further understanding. The results of the study pointed out that utilizing the EBA material created statistically significant difference between the scores of the groups. Besides, it was seen that the perceptions of the learners towards the platform were positive as they stated that using the platform was attractive, fun and motivating.